retinodiy, kuracja retinoidami, pielęgnacja twarzy przy retinoidach, retinol, trądzik, jak zwalczyć trądzik, jak odmłodzić skórę, cera sucha, przesuszenie skóry, efekty uboczne retinoidów
fot. pexels.com

Prawdopodobnie słyszałeś już o świecie retinoidów i niezliczonych korzyściach, jakie mogą one zaoferować twojej skórze. Niestety, te wspaniałości nie przyjdą do ciebie za darmo. Kuracji retinoidami towarzyszy zazwyczaj szereg nieprzyjemnych efektów ubocznych. Jak sobie z nimi radzić i czy warto?

Czym tak właściwie są retinoidy?

„Retinoidy” to ogólny termin określający chemiczne pochodne witaminy A i istnieją cztery główne typy. Tretynoina to retinoid na receptę, stosowany powszechnie w leczeniu wielu problemów skórnych, w tym trądziku, uszkodzeń słonecznych i zmarszczek. Retinoidy dostępne bez recepty obejmują retinol, estry retinolu i retinaldehyd i są powszechnie stosowane w wielu popularnych kultowych markach kosmetycznych, np. takich jak The Ordinary.

Retinoidy działają na poziomie komórkowym skóry, „budząc” receptory komórkowe, aby je odmłodzić. Skutkuje to stymulacją kolagenu, leczeniem trądziku, zaskórników i blizn, poprawianiem wyglądu zmarszczek i drobnych linii oraz nadaniem skórze ogólnego blasku. Kuracja retinoidami sprawia, że skóra odnawia się i staje się niesamowicie wygładzona. Daje to niemalże efekt kompletnego zniknięcia porów, które oczywiście wciąż są na skórze. Retinoidy to naprawdę niesamowite substancje, które przyniosą bardzo widoczną poprawę stanu cery. Dodatkowo, jeśli są brane w formie tabletek, możesz także zapomnieć o przetłuszczających się włosach. Bonus!

retinodiy, kuracja retinoidami, pielęgnacja twarzy przy retinoidach, retinol, trądzik, jak zwalczyć trądzik, jak odmłodzić skórę, cera sucha, przesuszenie skóry, efekty uboczne retinoidów
fot. pexels.com

Wszystko pięknie, ale jakich efektów ubocznych możesz się spodziewać?

Retinoidy mogą oferować świetne rezultaty, ale przez moc, jaką dysponują, mogą też powodować różne nieprzyjemności. Witamina A może być niestabilna jako składnik, a to może oznaczać, że twoja skóra stanie się bardziej wrażliwa. Podczas pierwszego stosowania retinoidów często występuje faza początkowa, znana przez wielu jako „retinoidowe brzydoty” (retinoid uglies).

Zasadniczo możesz zauważyć pogorszenie przed tym, zanim nastąpi poprawa. To swego rodzaju okres, w ciągu którego skóra się dostosowuje. Czego możesz się spodziewać?
Być może zauważysz, że twoja skóra staje się bardzo sucha, wrażliwa i zaczerwieniona niemal przez cały czas i bez wyraźnego powodu. Nawet posiadaczki cery tłustej odczują suchość. Możesz nawet poczuć pieczenie, gdy nakładasz kosmetyki, takiej jak produkty nawilżające i oczyszczające. Nie ma mowy o tatuowaniu się, zabiegach z kwasami (także tymi domowymi), mikrodermabrazji i innych zabiegów kosmetycznych, które w jakikolwiek sposób wystawiają skórę na „stres”. I żadnego opalania!

Oczywistą wadą retinoidów jest zdolność wywoływania łuszczenia i nadwrażliwości skóry, które niektórzy ludzie mogą uznać za reakcję alergiczną, jednak w rzeczywistości jest to oznaka naprawy skóry. Gdy stanie się ona bardziej tolerancyjna na retinol, reakcje ustępują. Na szczęście istnieje duże prawdopodobieństwo, że te objawy ustąpią samoistnie, gdy skóra stopniowo przyzwyczaja się do retinoidu i powinna stać jędrna, miękka i pełna blasku. Jeśli zaś chcesz uniknąć skutków ubocznych stosowania retinoidów lub jak najbardziej je zminimalizować, powinnaś przestrzegać kilku wskazówek.

Jak dbać o skórę, doświadczającą efektów ubocznych i czy należy przerywać terapię?

Przede wszystkim, zadbaj o to, by twoja skóra była nawilżona, a co najważniejsze, chroniona przed słońcem. Aby zapewnić wystarczające nawilżenie, możesz spróbować gęstszego, bogatszego kremu nawilżającego na noc, ponieważ retinoidy mogą być wyjątkowo wysuszające, szczególnie na początku.

Nałożenie odpowiedniego SPF na skórę jest niezbędne przy stosowaniu retinoidów, ponieważ będzie ona bardziej wrażliwa na światło słoneczne, przez co łatwo nabawić się oparzeń i przebarwień. Krem nawilżający możesz aplikować przed nałożeniem retinoidów, a nawet mieszać oba produkty. Pomoże to zmniejszyć skutki uboczne i utrzymać nawilżenie skóry.

Delikatne złuszczanie się skóry nie jest niczym złym i nie jest zabronione. Może pomóc usunąć część suchej, łuszczącej się skóry, która potrafi być irytująca. Spróbuj użyć naturalnego środka złuszczającego, takiego jak produkt zawierający kawę, cukier lub płatki owsiane. Ale pamiętaj, tylko delikatne środki i minimalny nacisk na twarz! Możesz nawet spróbować zrobić sobie parówkę twarzy przed jej oczyszczeniem, jeśli doświadczyłaś wysypu niedoskonałości. Pomoże to otworzyć pory i uwolnić uwięzione bakterie. Upewnij się, że woda nie jest zbyt gorąca, ale wystarczająco ciepła, aby utworzyć parę.

A teraz, czy powinnaś przestać używać retinoidów, jeśli masz skutki uboczne? Niestety, stan twojej skóry może się pogorszyć, zanim się poprawi. Postaraj się wytrwać, jeśli wystąpią typowe skutki uboczne, takie jak sucha, zaczerwieniona, łuszcząca się i napięta skóra. Jeśli nie zdołasz przejść przez ten etap, twoja skóra nigdy nie wypracuje sobie tolerancji, co oznacza, że ​​prawdopodobnie pozostaniesz w okresie przejściowym przez długi czas.

Istnieją jednak nietypowe reakcje, które oznaczają, że musisz przestać używać produktu. Jeśli twoja skóra staje się opuchnięta lub bardzo swędząca – zasięgnij porady lekarza. Jeśli zauważysz pękanie lub krwawienie, może to być reakcja alergiczna. Znasz swoją skórę lepiej niż większość osób, więc jeśli myślisz, że skutki uboczne sięgają zdecydowanie dalej niż norma, zatrzymaj terapię i zasięgnij porady przed kontynuowaniem jakiejkolwiek podróży pielęgnacyjnej obejmującej retinoidy.

retinodiy, kuracja retinoidami, pielęgnacja twarzy przy retinoidach, retinol, trądzik, jak zwalczyć trądzik, jak odmłodzić skórę, cera sucha, przesuszenie skóry, efekty uboczne retinoidów
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here