sposoby na zaskórniki,wągry, jak usunąć zaskórniki
fot. unsplash.com

Wągry, inaczej nazywane zaskórnikami, to problem wielu kobiet i mężczyzn, w różnym wieku. Te czarne, a czasem też białe kropki pojawiają się nawet u osób, które na co dzień nie mają większych problemów ze skórą. Istnieją jednak sposoby walki z tymi niedoskonałościami.

Po pierwsze – zapobiegaj

Zaskórnik tworzą się, gdy pory zostają zablokowane przez nagromadzenie sebum, pozostałości po makijażu i inne zanieczyszczenia. W wyniku kontaktu z powietrzem, owo sebum staje się czarne. Jest to tzw. proces utleniania. Zaskórniki najczęściej pojawiają się na nosie, ale możemy je również znaleźć w całej strefie T (nos – czoło – podbródek) i w zasadzie wszędzie tam, gdzie na skórze występują pory (czyli na przykład plecy, a nawet dekolt). To problem wszystkich typów skóry, ale przede wszystkim skóry mieszanej i tłustej, która oczywiście produkuje więcej sebum, niż skóra sucha.

Jak w wielu dziedzinach życia, także w przypadku problemów skórnych świetnie sprawdza się zasada, mówiąca o tym, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dbanie o skórę zaczyna się na zdrowym trybie życia, odpowiedniej diecie i suplementacji, czy też odpowiednim leczeniu dermatologicznym (antybiotyki, retinoidy, maści, zabiegi laserowe, peelingi chemiczne i inne). Nie można jednak zaprzeczyć, że w przypadku dbania o cerę, to sama pielęgnacja (lub popełniane w niej błędy) oraz wybór odpowiednich, niezatykających porów kosmetyków do makijażu odgrywają kluczową rolę. O co więc dbać na co dzień aby móc przestać martwić się o zaskórniki?

Kluczowy krok, to demakijaż i codzienne oczyszczanie, dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Osoby z cerą suchą mogą preferować jedynie oczyszczanie wieczorem, ale jeśli występuje u nich problem z zaskórnikami, może to oznaczać, że oczyszczanie skóry tylko raz dziennie jest niewystarczające i to właśnie ono jest źródłem problemu. Ten niezbędny krok pozwala usunąć zanieczyszczenia, które nagromadziły się w dzień lub w nocy, odblokować pory i zapobiegać ich zatykaniu. Zapobieganie zaskórnikom obejmuje również zapewnienie skórze takiej pielęgnacji, jakiej potrzebuje i produktów, które najlepiej do niej pasują. W przypadku skóry, która ma tendencję do nadmiernego wydzielania sebum, sprawdzą się kosmetyki dla skóry mieszanej i tłustej oraz unikanie zbyt bogatych produktów. Jednak co ciekawe, wiele osób posiadających cerę tłustą obawia się oczyszczania twarzy olejami. Okazuje się jednak, że to właśnie oleje najlepiej radzą sobie z rozpuszczaniem sebum i zanieczyszczeń oraz nie zatykają porów.

Ważne tylko aby pamiętać, że oczyszczanie powinno mieć dwa etapy a w przypadku mocnego makijażu nawet więcej. Olejek zmyty z twarzy wraz z zanieczyszczeniami daje świetny początek reszcie pielęgnacji. Oczyszczanie skóry to także peelingi. Można wykonywać je w domu (nawet peeling kwasami) lub też w salonie kosmetycznym (np. mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny, maski peelingujące). Cera z zaskórnikami powinna być też dobrze nawilżona, nie należy więc zrezygnować z kremów, a jedynie zadbać aby miały odpowiedni skład, bez silikonów i innych zapychaczy, a za to np. z dodatkiem kwasu salicylowego.

sposoby na zaskórniki,wągry, jak usunąć zaskórniki
fot. pexels.com

Jak pozbyć się już powstałych zaskórników

Nawet najlepsze sposoby pielęgnacji nie zawsze zapobiegną wysypowi co najmniej kilku czarnych kropek. Niektóre z nich mogą nawet okazać się tak oporne na nasze starania, że usunąć będzie je mogła jedynie kosmetyczka. Sposoby usuwania zaskórników nie różnią się wiele od pielęgnacji gdy chcemy im zapobiec, może jedynie częstotliwością i siłą użytych środków.

Dokładne oczyszczanie i odpowiednie złuszczanie naskórka powinny być wciąż priorytetem i podstawą pielęgnacji. Być może to właśnie niedokładność w tej strefie zawiodła i spowodowała problemy. Należy także zaobserwować, czy wysyp zaskórników nie wystąpił tuż po użyciu konkretnego produktu do makijażu czy pielęgnacji. Jeśli problem pojawił się po nagłym nasileniu się produkcji sebum, winna może być np. zmiana diety. Maski oczyszczające pomogą w pewnym stopniu, zazwyczaj jednak nie zlikwidują problemu, a niektóre nawet go pogorszą. Te bardziej agresywne wysuszą skórę za bardzo, na co ta odpowie jeszcze bardziej zwiększoną produkcją sebum. Najbezpieczniejsze będą tutaj naturalne glinki, dobrane odpowiedni do cery. Biała będzie dobra dla cer wrażliwych, a np. zielona dla cer bardziej odpornych, trądzikowych.

Dalej świetnie sprawdzą się zabiegi takie jak laser, czy mikrodermabrazja a także peelingi chemiczne. Okresy o mniejszym nasłonecznieniu są świetnym momentem na to, aby je wypróbować. Jednym z zabiegów przeznaczonych raczej dla osób, które mogą już jedynie leczyć zamiast zapobiegać, jest mechaniczne oczyszczanie twarzy. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się go wykonywać samodzielnie, ale w gabinecie kosmetycznym, aby nie narazić się na przebarwienia i blizny. Kosmetyczka odpowiedni zmiękczy skórę i rozpulchni pory, co pozwoli na delikatne usunięcie wągrów.

sposoby na zaskórniki,wągry, jak usunąć zaskórniki
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here