Szczotkowanie ciała, rytuał znany od kobietom od dawna, zyskał ostatnio popularność i ma coraz więcej oddanych fanów. Ale co tak naprawdę daje szczotkowanie na sucho? Pozytywne efekty sięgają od poprawy wyglądu skóry, po efekty zdrowotne. Oczywiście, kluczem jest odpowiednie wykonywanie masażu.
Korzyści ze szczotkowania skóry na sucho
Szczotkowanie na sucho to klasyczny ajurwedyjski rytuał polegający na szczotkowaniu całego ciała specjalną szczotką. Chociaż korzyści nie zostały dokładnie zbadane, wiele osób za nie ręczy. Oczywiście, nie jest to cudowny złoty środek na wszystko. Jest jednak kilka niezaprzeczalnych i widocznych gołym okiem pozytywnych efektów takiego masażu.
Wzmacnia skórę
Szczotkowanie na sucho jest skutecznym sposobem na złuszczanie skóry, czyli usuwanie martwej, wierzchniej warstwy naskórka. Poprawia to wygląd i zwiększa skuteczność kolejnych zabiegów miejscowych.
Może pobudzać krążenie
Drenaż limfatyczny i poprawa krążenia to najczęściej wymieniana korzyść z rytuału. Twój układ limfatyczny współpracuje z układem krążenia i usuwa z organizmu odpady przemiany materii i toksyny, dlatego czasem możesz usłyszeć, że szczotkowanie na sucho działa odtruwająco. To kwestia debaty, czy rzeczywiście nasze krążenie w ogóle potrzebuje dodatkowej, ręcznej stymulacji, czy po prostu bycie aktywnym fizycznie wystarczy.
Tak, czy siak, badania pokazują, że lepsze krążenie jest ogólnie dobre dla skóry i całego ciała. Jeśli cierpisz na cellulit, zwłaszcza wodny, poprawa krążenia limfy dzięki masażowi pozwoli na lekkie zmniejszenie jego widoczności. Jeśli jednak szukasz czegoś więcej, niż ładnego złuszczenia i lekkiego wygładzenia skóry, zdecyduj się raczej na masaż bańką chińską.
Masaż jest chwilą tylko dla ciebie
Szczotkowanie na sucho zachęca do skupienia się na swoim ciele i poświęceniu mu chwili niepodzielnej uwagi. Nawet jeśli pod względem estetycznym efekty nie odmienią twojego życia z dnia na dzień, dobre samopoczucie i trochę miłości okazanej skórze, w której żyjesz, zdecydowanie są czymś, po co warto sięgnąć.
Jak wykonywać masaż ciała na sucho?
Znajdź szczotkę dla siebie
Istnieją opcje szczotek o miękkim i twardym włosiu, naturalne i syntetyczne, takie, które mają długi uchwyt lub nie mają go wcale. To co wybierzesz, zależy od twoich osobistych preferencji. Uchwyt na pewno pomoże ci z dotarciem w trudno dostępne miejsca, takie jak plecy, a dzięki ich szczotkowaniu, unikniesz np. trądziku na plecach, czy zaskórników. Szczotka bez uchwytu daje ci za to większą kontrolę i możliwość nacisku.
Dla zaawansowanych, można również znaleźć opcje szczotek z jonowymi włóknami miedzianymi, które rzekomo pomagają jeszcze bardziej odtruć organizm, a także szczotki z wypustkami, mające bardziej pomóc z cellulitem. Są to jednak wcale niepotrzebne dodatki.
Przygotuj się i naucz się odpowiednich ruchów
Masaż najlepiej wykonywać nago, przed porannym prysznicem, jako że szczotkowanie pobudza organizm i dodaje nam energii. W czasie kąpieli będziesz też w stanie zmyć resztki startego, martwego naskórka oraz zmiękczysz skórę i jeszcze lepiej przygotujesz ją na przyjęcie produktów pielęgnacyjnych. Nie szczotkuj oczywiście skóry ze świeżo wykonanym tatuażem, po zabiegach takich, jak laser, kwasy czy mikrodermabrazja, a także z oparzeniem słonecznym.
Pociągnięcia szczotki powinny mieć średnie nasilenie – chcesz je poczuć, jednak bez podrażniania skóry. Wykonuj długie ruchy, od dołu do góry, w rytmicznym tempie. Poświęć każdemu miejscu dobrą chwilę i kilka razy przeciągaj szczotkę w tym samym miejscu. Mniejsze obszary możesz masować krótszymi ruchami, a niektóre miejsca, jak np. brzuch czy pośladki, możesz potraktować ruchem kolistym. Masuj całe ciało, od stóp, po szyję, będąc bardziej delikatna tam, gdzie skóra jest bardziej wrażliwa. Nie chcesz się podrapać.
Generalnie, mając w głowie tych kilka zasad, działaj tak, jak wydaje ci się najbardziej odpowiednie dla ciebie. Pamiętaj jedynie, aby masaż zawsze wykonywać w kierunku serca i ku górze. Zatrzymaj się na dłuższą chwilę wszędzie tam, gdzie występują węzły chłonne. W tych miejscach, wykonaj masaż szczególnie uważnie i powoli.
Weź prysznic i kontynuuj resztę pielęgnacji
Prysznic pomoże oczyścić twoją skórę z martwych komórek, które zostały naruszone podczas procesu szczotkowania. A ponieważ twoja skóra jest dokładnie złuszczona, pamiętaj o tym, że jest też bardziej wrażliwa. Zrezygnuj z używania gąbek, czy żelów z drobinkami peelingującymi.
Użyj delikatnego żelu do mycia ciała, a po wyjściu spod prysznica nawilż skórę bogatym, naturalnym balsamem. Możesz powtórzyć przy jego wmasowywaniu ruchy, jakie wykonywałaś wcześniej szczotką. Pozostaw balsam do dokładnego wchłonięcia, zanim założysz na siebie jakiekolwiek ubranie. Możesz w tym czasie np. nałożyć maseczkę na twarz, czy wykonać jej peeling.