mieszkanie razem, jak urządzić się razem, wspólne mieszkanie, wspólny dom, przeprowadzka z chłopakiem
fot. unsplash.com

Czy przez długi czas mieszkałaś sama w swoim kobiecym gniazdku i do tego przywykłaś? A może trochę za bardzo lubisz, gdy wszystko jest po twojemu, więc kiedy nadchodzi moment zamieszkania z partnerem, ciężko ci się do tej sytuacji przystosować. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy z jednej pani domu nagle robi się dwójka osób, mających jak najbardziej prawo decydować o tym, co i gdzie zostanie postawione?

Po pierwsze, musicie nauczyć się działać wspólnie i rozmawiać

Mieszkanie z drugą połówką po ślubie, czy jeszcze przed, jest oczywiście czymś ekscytującym, ale też wymagającym. Napotkasz wyzwania na każdym etapie drogi, ale przy odpowiednim podejściu i wsparciu ukochanej osoby ze wszystkim sobie poradzisz. Obiecujemy!

Musicie nie tylko wspierać się nawzajem, ale także szanować i przestrzegać woli drugiej osoby oraz jej przestrzeni. Z tego właśnie powodu, urządzając swój pierwszy wspólny dom, pamiętaj, aby wziąć pod uwagę preferencje i opinie obu stron. Jeśli wolisz jakiś konkretny rozstaw mebli, czy wynajęcie do remontu konkretnej firmy, nie oczekuj, że twój partner przeczyta ci to w myślach. Po prostu mu o tym powiedz, w formie propozycji. Może być tak, że w zamian podzieli się z tobą nawet lepszą sugestią, co nie tylko pozwoli wam uniknąć nieporozumień, ale także da wam więcej opcji wyboru. Jak bowiem wiadomo, kobiety i mężczyźni myślą jednak trochę odmiennie.

mieszkanie razem, jak urządzić się razem, wspólne mieszkanie, wspólny dom, przeprowadzka z chłopakiem
fot. unsplash.com

Ustalcie budżet

Teraz kolej na być może najtrudniejszy ze wszystkich aspekt mieszkania razem, czyli określanie budżetu i zarządzanie nim. Cóż, wiemy, że chcesz od razu wejść do swojego wymarzonego domu i spędzić w nim swoje wymarzone życie. Ale pierwsze domy i mieszkania są jednak częściej kompromisem pomiędzy tym czego chcesz, a tym, na co cię stać, chyba że od wielu lat oszczędzaliście na tą okazję.

Musisz porozmawiać ze swoim partnerem i zadowolić się miejscem, które nie opróżnia waszych kieszeni do zera, po opłaceniu comiesięcznego czynszu. Z kolei, jeśli planujesz kupić dom, wybierz taki, którego cena nie opróżni do cna waszych kont bankowych. Powinniście mieć pieniądze na ewentualne remonty, sytuacje awaryjne, no i oczywiście na życie.

Inwestujcie mądrze

Kupując meble i wyposażenie spędźcie trochę czasu na badaniu rynku. Przyjrzyjcie się różnym opcjom i rozważcie różnice cen, ale także jakości i stylu. Dzięki temu nie zmarnujecie pieniędzy na przedmioty, które po krótkim rozeznaniu można było kupić taniej gdzie indziej, może online zamiast stacjonarnie. W taki sam sposób szukajcie fachowców do wszelkich potrzebnych prac.

Ponadto w przypadku mebli zalecamy jednak, aby nie skąpić za bardzo. Nie muszą to być mahoniowe stoły w klasycystycznym stylu, czy lustra w złotych ramach, ale postawcie jednak na coś, co będzie wam służyło co najmniej kilka lat i przede wszystkim, co sprawi, że poczujecie się naprawdę u siebie. Mądrze inwestujcie w wyposażenie, aby służyło wam dłużej i oszczędzało wam pieniądze na dłuższą metę. A jeśli poczujesz, że w jakimś momencie dany wystrój cię znudził, zawsze możesz odsprzedać niechciane meble.

Podobna reguła dotyczy waszej spiżarni, bo przecież urządzanie się razem, to także rozpracowywanie takich zadań, jak zakupy żywnościowe. Jeśli urządzacie swój pierwszy kąt i raczej nie śpicie na pieniądzach, postarajcie się wydawać pieniądze odpowiedzialnie także w tej sferze życia. Kupujcie produkty suche i puszkowane na zapas, aby w razie nagłego głodu, gdy brakuje wam świeżych produktów, nie zamówić piątej kolacji na wynos w tygodniu.

Podzielcie się pracą i obowiązkami

Jeśli któreś z was planuje wziąć na siebie cały ciężar budowy budowy lub urządzania waszego domu, zastanówcie się nad tym jeszcze raz. Kiedy cała odpowiedzialność spada na jedną osobę, praca nie tylko staje się stresująca, ale także może po prostu skończyć się niepowodzeniem.

Podzielcie się pracą przy wykończeniu i meblowaniu oraz i codziennymi obowiązkami, najlepiej zgodnie ze swoimi umiejętnościami i możliwościami. Pamiętajcie, że wasz pierwszy wspólny kąt powinien wam przede wszystkim przynieść wiele radości i być miejscem, gdzie utworzycie piękne wspomnienia, które zostaną z wami na lata. Nie daj się więc zbytnio wciągnąć w pogoń za wymarzonym domem lub wymarzonym stylem życia, kosztem zaniedbania drugiej połówki. Doceńcie to, co macie teraz i cieszcie się tym.

mieszkanie razem, jak urządzić się razem, wspólne mieszkanie, wspólny dom, przeprowadzka z chłopakiem
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here