Początek roku jest zazwyczaj porą, kiedy postanawiamy zadbać o siebie trochę bardziej. Ze względu na mniejsze nasłonecznienie, stan skóry po mroźnej zimie, a także czas, jaki dzieli nas od lata, wiosna jest idealną porą na kilka konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Na czym się skupić?
Po zimowych miesiącach nasza cera często staje się poszarzała i wysuszona ze względu na duże zmiany temperatur i suche powietrze, a czasem także tłusta i zanieczyszczona przez potrzebne zimą, ale nieraz bardzo ciężkie kremy i olejki, które chronią skórę przed działaniem niskiej temperatury, jednak także mogą zatykać pory i powodować zaskórniki. Idealnym rozwiązaniem i tym, na co należy postawić największy akcent w wiosennej pielęgnacji, jest złuszczenie zrogowaciałej warstwy naskórka, a tym samym jego zmiękczenie i przywrócenie mu zdrowego, młodzieńczego blasku, oraz pozwolenie substancjom odżywczym na głębsze wniknięcie.
Jest kilka zabiegów służących właśnie w tym celu i będących idealną opcją w czasie gdy nasłonecznienie wciąż jest małe, więc uwrażliwiona przez zabiegi skóra nie będzie narażona na negatywne działanie promieni UVA i UVB. Jednak co ważne, pomimo małej ilości słońca, w czasie stosowania któregokolwiek z wymienionych niżej zabiegów, wciąż należy pamiętać o obowiązkowym stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych. Nie należy także wykonywać tatuaży na skórze świeżo po zabiegu. Zabiegi powinny być także wykonywane przez profesjonalistę, w odpowiednim salonie i przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń i kosmetyków.
Zabiegi z użyciem kwasów
Chemiczne peelingi kwasowe to bardzo popularny i skuteczny sposób na znaczne poprawienie stanu i wyglądu cery. Ze względu na zachowanie skóry po zabiegach z użyciem kwasów, zaleca się je wyłącznie na miesiące, w których jest mało słońca. Ostrożność zachować należy także w czasie używania kosmetyków z kwasami dostępnych w drogeriach, jak np. uwielbiany przez kobiety “krwawy peeling” z The Ordinary.
Zabieg peelingu chemicznego polega na nałożeniu na skórę roztworu kwasu, co powoduje jej mocne i zamierzone złuszczenie (czasem przypominające oparzenie słoneczne). Takiego rodzaju peeling pozwala wygładzić skórę, usunąć przebarwienia, spłycić zmarszczki, a po kilku zabiegach nawet całkowicie zniwelować drobniejsze z nich. Dobór kwasu zależy od efektów jakich oczekujemy, rodzaju naszej cery, stopnia jej wrażliwości, siły, z jaką chcemy wniknąć w naskórek, ale także od ceny, jaką jesteśmy w stanie zapłacić. Jedne z dostępnych opcji, to np.:
- Kwas salicylowy;
- Kwas migdałowy;
- Kwas azelainowy;
- Kwas migdałowy;
- Kwas mlekowy.
Zabiegi peelingów kwasowych często wykupić można w pakiecie z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, skupiającymi się na odżywieniu i nawilżeniu skóry, co potęguje efekt regeneracji i zmniejsza przykre skutki uboczne użycia kwasów.
Zabiegi mikrodermabrazji
Podczas gdy kwasy działają w sposób chemiczny, mikrodermabrazja jest peelingiem mechanicznym. Do jego przeprowadzenia używa się specjalnej głowicy, która działając pod ciśnieniem złuszcza i jednocześnie odsysa stary naskórek, a także wszelkie zanieczyszczenia twarzy. Zabieg polecany jest osobom, które chcą odmłodzić wygląd swojej skóry, pozbyć się drobnych zmarszczek, blizn potrądzikowych i przebarwień, czy zmniejszyć widoczność porów.
Można wyróżnić mikrodermabrazję tlenową, diamentową oraz korundową. Różnią się sposobem w jaki dochodzi do złuszczenia naskórka, stopniem nasilenia złuszczania i polecane są do różnych typów cery. Mikrodermabrazja tlenowa polega na użyciu soli fizjologicznych i tlenu, mikrodermabrazja korundowa to oczyszczanie skóry strumieniem mikrokryształów (np. glinu czy korundu), natomiast w przypadku mikrodermabrazji diamentowej, czynnikiem złuszczającym jest diamentowe zakończenie głowicy.
Zabiegi odżywcze – mezoterapia
Oprócz złuszczenia poszarzałej i wysuszonej po zimie warstwy naskórka, ważne jest także odpowiednie odżywienie cery. Aby było ono jak najbardziej skuteczne, zaleca się zabieg mezoterapii, pozwalające wszelkim składnikom odżywczym zaaplikowanym na skórę, na wniknięcie w jej głębsze warstwy, a tym samym lepsze działanie. Rozróżnić można mezoterapię igłową i bezigłową. Pierwsza przy użyciu igieł, a druga przy użyciu prądu o wysokiej częstotliwości, pomagają wniknąć aktywnym substancjom odżywczym w głębsze warstwy skóry.
Zabieg ma działanie odmładzające i regeneracyjne, przy czym jest też mało inwazyjny, stąd często staje się ulubieńcem zarówno kobiet, jak i lekarzy medycyny estetycznej, którzy mogą zaoferować swoim klientkom świetne efekty bez dużych niedogodności, choć mezoterapia igłowa może być czasem odrobinę bolesna. Mezoterapia nie tylko pomaga zniwelować zmarszczki, które już są na naszej twarzy, ale przeprowadzany regularnie, zapobiega także powstawaniu nowych i całościowo poprawia kondycję skóry, nadając jej więcej blasku i sprawiając, że jest bardziej jędrna i napięta. Co ważne, jest to zabieg polecany nie tylko na twarz, ale także ciało, w leczeniu rozstępów, cellulitu i blizn, obok np. masażów bańką chińską.