krem z filtrem, jak używać kremu z filtrem, ochrona przeciwsłoneczna, promienie UVA i UVB, SPF
fot. pexels.com

Czy wiesz, że ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony jest główną przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry? Dowiedz się, czym są uszkodzenia spowodowane słońcem, jak wpływa ono na skórę i odkryj sposoby zapobiegania i zmniejszania negatywnych skutków ekspozycji na promienie słoneczne.

UVA i UVB

Promieniowanie UV jest częścią widma światła docierającego do Ziemi ze słońca. Ma fale krótsze niż światło widzialne, które klasyfikuje się jako promienie UVA i UVB. Oba rodzaje promieniowania uszkadzają skórę na różne sposoby. Problemy z tym związane to nie tylko defekty kosmetyczne, jak rozstępy, trądzik, pogorszenie stanu blizn, zaskórniki, czy przebarwienia. Zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne może też prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych. Promienie ultrafioletowe B (fale krótkofalowe) są odpowiedzialne za poparzoną, czerwoną skórę, podczas gdy promienie ultrafioletowe A (fale długofalowe) mogą wnikać głębiej w skórę i powodować uszkodzenia DNA.

Dobrze wiadomo, że ekspozycja na słońce może powodować oparzenia skóry i zwiększać ryzyko raka w dłuższej perspektywie. Promienie słoneczne są też jednak konieczne do syntezy witaminy D w skórze. Powoduje to potrzebę znalezienia optymalnej równowagi między zdrową ekspozycją na słońce a jej niebezpiecznym nadmiarem, aby uniknąć przykrych konsekwencji.

krem z filtrem, jak używać kremu z filtrem, ochrona przeciwsłoneczna, promienie UVA i UVB, SPF
fot. pexels.com

Konsekwencje uszkodzeń słonecznych

Uszkodzenia spowodowane słońcem mają krótko- i długoterminowe konsekwencje. Natychmiast widoczną oznaką uszkodzenia słonecznego jest oparzenie słoneczne. W łagodnej postaci wygląda to jak czerwona, spalona skóra. W cięższych przypadkach towarzyszą mu pęcherze, a także nudności i zawroty głowy.

Długofalowe konsekwencje niezabezpieczonej ekspozycji na słońce to sucha, matowa i nierówna skóra. Słońce może ją wysuszyć i obniżyć poziom niezbędnych kwasów tłuszczowych, z czasem pozostawiając skórę wyglądającą na starszą, łuszczącą się i pomarszczoną. Uszkodzenia słoneczne spowalniają tempo odnowy komórek skóry, powodując gromadzenie się starych, martwych komórek, co powoduje także zatykanie porów. Może również prowadzić do uporczywych plam pigmentacyjnych, które usuną lub zmniejszą jedynie zabiegi, takie jak na przykład peelingi chemiczne, laser, czy mikrodermabrazja.

Uszkodzenia słoneczne mogą również zniszczyć kolagen i elastynę w skórze. Oba te składniki odpowiadają za elastyczność i jędrność. Degradacja kolagenu i elastyny ​​w głębszych warstwach skóry może powodować przedwczesne oznaki starzenia się skóry, takie jak zmarszczki i drobne linie. Chociaż skutki uszkodzeń słonecznych są głównie kosmetyczne, mogą stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia, gdyż powodują raka skóry. Powtarzające się oparzenia słoneczne i niezabezpieczona ekspozycja na słońce zwiększają ryzyko różnych postaci nowotworów, dlatego ochrona przeciwsłoneczna i odpowiednie użycie kremu z filtrem jest tak ważne.

Pamiętaj o ochronie

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego codziennie dbaj o ochronę skóry przed szkodliwymi promieniami słońca. Nigdy nie jest za wcześnie (ani za późno), aby zacząć używać SPF. W rzeczywistości im jesteś starsza, tym trudniej jest twojej skórze naprawić skutki uszkodzeń słonecznych, więc im szybciej zaczniesz, tym lepiej.

W normalnych warunkach, twój SPF powinien wystarczyć na cały dzień bez konieczności ponownego nakładania. Ale jeśli zamierzasz przebywać na dworze przez dłuższy czas lub dużo się pocisz, będziesz musiała regularnie ponownie nakładać filtry, aby zapewnić sobie pełną ochronę. Pamiętaj również, że niektóre leki, zabiegi i świeżo wykonane tatuaże zwiększają wrażliwość skóry na słońce.

Zmniejszają obrażenia

Chociaż nie jest możliwe całkowite naprawienie uszkodzeń słonecznych, odpowiednie produkty do pielęgnacji skóry oraz codzienne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum mogą przynieść znaczną widoczną poprawę.

  • Złuszczający AHA: złuszcza powierzchnię skóry, pomagając w blaknięciu plam pigmentacyjnych i zmniejszając suchość skóry. Odcień twojej skóry będzie wyglądał bardziej równomiernie i zdrowo.
  • Retinol: Stymuluje naturalny proces odnowy komórek oraz redukuje zmarszczki i przebarwienia skóry spowodowane szkodliwym działaniem słońca.
  • Witamina C: redukuje brązowe plamy, pomaga rozjaśnić skórę i chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi zanieczyszczeniem środowiska.
  • Serum przeciwutleniające: silne przeciwutleniacze zawarte w tych serum chronią skórę przed szkodliwym wpływem środowiska i zwiększają skuteczność produktu SPF w zakresie ochrony przed słońcem.
krem z filtrem, jak używać kremu z filtrem, ochrona przeciwsłoneczna, promienie UVA i UVB, SPF
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here