jak zacząć ćwiczyć, jak zacząć być aktywnym, ćwiczenia, jakie ćwieczenia wybrać, jak ćwiczyć, jaką aktywność wybrać
fot. pexels.com

Istnieje wiele powodów, dla których warto zacząć ćwiczyć. Regularna aktywność fizyczna nie tylko sprawia, że czujemy się lepiej, jesteśmy zdrowsi i jaśniej myślimy, ale jet również częścią bycia odpowiedzialną, zorganizowaną i zmotywowaną osobą. Masz tylko jedno ciało, dlaczego więc nie zająć się nim najlepiej jak potrafisz? Oto kilka porad, jak zacząć ćwiczyć.

Po pierwsze, dlaczego warto ćwiczyć?

Większość z nas jest bardzo aktywnych fizycznie jako dzieci, spędzając większość czasu na zewnątrz. Jesteśmy wtedy sprawni, szybcy, jeździmy na rowerach i wrotkach, biegamy za piłką, pływamy w jeziorze i robimy sobie wyścigi. Często jednak im starsi i bardziej zajęci się stajemy, sport i aktywność fizyczna schodzi na dalszy plan i ze sposobu na zabawę staje się nieprzyjemnym obowiązkiem.

Pozytywne efekty ćwiczeń można by wymieniać niemal bez końca. Włączają się w nie takie rzeczy, jak poprawa kondycji, poprawa snu, zdrowszy, bardziej atletyczny wygląd, redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu, redukcja stresu, czy poprawa nastroju na cały dzień, jeśli ćwiczysz rano. Rozpoczęcie treningu po raz pierwszy lub po raz pierwszy od dłuższego czasu może wydawać się onieśmielające. Kilka ważnych kroków pomoże ci jednak zacząć z dobrej pozycji i stworzyć harmonogram ćwiczeń, którego będziesz chciała się trzymać.

jak zacząć ćwiczyć, jak zacząć być aktywnym, ćwiczenia, jakie ćwieczenia wybrać, jak ćwiczyć, jaką aktywność wybrać
fot. pexels.com

Określ swoje cele

Określ, dlaczego chcesz ćwiczyć. Czy chcesz schudnąć? Poprawić ogólny stan zdrowia? Mieć chwilę dla siebie pomiędzy pracą a byciem w domu z dziećmi? Oprócz celów ogólnych, takich jak te, możesz mieć konkretne cele związane ze sprawnością, takie jak zwiększenie elastyczności, czy zyskanie wytrzymałości i siły.

Posiadanie wyraźnego i dobrego motywu do ruszenia się z kanapy, pomoże ci ćwiczyć celowo i mieć „linię mety” w zasięgu wzroku. To zawsze dużo łatwiejsze.

Znajdź ćwiczenia lub sport, który kochasz (a przynajmniej nie nienawidzisz za bardzo)

Znajdź ćwiczenia, które kochasz – lub przynajmniej takie, którymi nie gardzisz. Wybierz coś, co będzie sprzyjało osiągnięciu twoich celów i coś, co sprawia ci przyjemność na tyle, że możesz się tego trzymać, nawet jeśli nie masz ochoty ćwiczyć. Przy okazji, pamiętaj, że jeśli ćwiczysz na zewnątrz, spędzając na tym dużo czasu, szczególnie pamiętaj o nakładaniu kremu z filtrem, a potem o odpowiednim oczyszczaniu twarzy, zarówno z filtra jak i z potu. Zwróć na to uwagę zwłaszcza, jeśli masz problem z cerą tłustą, czy zaskórnikami.

Kilka pomysłów:

  • Bieganie;
  • Energiczne spacery;
  • Podnoszenie ciężarów;
  • Pływanie;
  • Fitness, taniec;
  • Wioślarstwo;
  • Rower, czy wrotki.

Możesz wymyślić kombinację kilku różnych ćwiczeń, które można łatwo ze sobą łączyć. To nie tylko pomoże ci uzyskać ogólną sprawność, ale także rzuci twojemu ciału wyzwanie, aby nie opierało się na powtarzających się czynnościach.

Dostosuj rodzaj aktywności do swojego trybu życia i harmonogramu

Kiedy już określisz swoje cele i zaplanujesz kilka ćwiczeń, stwórz plan, który będzie pasował do twojego harmonogramu, jest rozsądny i pozwala na wystarczający odpoczynek. Możesz znaleźć gotowe programy treningowe online, które często są bardzo pomocne i stanowią świetny sposób na ukształtowanie własnego programu. Upewnij się, że działa zgodnie z twoim harmonogramem. Zaplanuj trening w ciągu dnia i o godzinie, o której WIESZ, że będziesz w stanie go ukończyć. To zwiększy twoje szanse na utrzymanie ciągłości.

Stwórz plan, który jest rozsądny (przez rozsądny rozumiemy taki, który stopniowo zwiększa poziom trudności, abyś zyskiwała siłę, wytrzymałość i sprawność), ale nie kosztem twojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Zbyt szybkie wychodzenie na wyższy poziom, to pewny sposób, aby skończyć z kontuzją. Wybierz ćwiczenia o intensywności i częstotliwości, która pasuje do twoich możliwości.

Pamiętaj też o wystarczającym odpoczynku. Jest to szczególnie ważne po szczególnie wymagających treningach. Ćwiczenia popychają mięśnie do granic ich możliwości. Odpoczynek to czas, gdy mięśnie regenerują się i stają się silniejsze.

jak zacząć ćwiczyć, jak zacząć być aktywnym, ćwiczenia, jakie ćwieczenia wybrać, jak ćwiczyć, jaką aktywność wybrać
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here