praca zdalna, jak pracować zdalnie, jak pracować z domu, praca przy dzieciach, jak bracować będąc mamą, praca a miecierzyństwo, praca a dzieci
fot. unsplash.com

Obecnie, w czasie gdy praca zdalna stała się normą, wielu pracujących rodziców ma do czynienia z bezprecedensową sytuacją – pracą w domu z dziećmi i bez dostępu do pomocy babci, czasem bez przedszkola czy opiekunki, randki. Nie jest to coś, co mogłoby pójść bezproblemowo, ale jest kilka strategii, których możesz użyć, aby nieco ułatwić sobie tą sytuację. Oto praktyczne wskazówki.

Bądź kreatywna ze swoim harmonogramem

Jeśli nie jesteś jedyną dorosłą osobą w domu, rozważ podział harmonogramu. Oczywiście, jeśli w ciągu dnia musisz musisz opiekować się dziećmi, może się okazać, że nie zrobisz wszystkiego co konieczne w zwykłych godzinach pracy. Jeśli tylko masz taką możliwość, przełóż część pracy na wczesny poranek kiedy dzieci jeszcze śpią, a całą resztę zaplanuj wokół rzeczy, których nie możesz przesunąć, jak np. spotkania. Bądź także w jak najlepszym kontakcie ze swoim szefem, czy zespołem. W trudnej i dla wielu z nas nowej sytuacji pracy zdalnej, jedną z najważniejszych rzeczy jest elastyczność, zarówno po stronie szefów jak i pracowników. Możesz także umówić się z partnerem, że każde z was pracuje przez dwie godziny, podczas gdy druga osoba zajmuje się dziećmi, a potem się zamieniacie. W ten sposób każde z was będzie miało szanse na to, aby być produktywnym.

Wstawanie wcześnie rano może wydawać się nierealne, jednak po pewnym czasie, gdy zobaczyć jak wiele możesz zrobić zanim jeszcze ktokolwiek inny w domu będzie na nogach, stanie się to twoim najbardziej pracowitym momentem każdego dnia w twoim domowym biurze. Wybierz konkretne poranne zadania z wyprzedzeniem, a następnie zbierz wszystkie narzędzia i informacje potrzebne do ich wykonania. Twój zmęczony mózg podziękuje ci później, gdy po południu twój poziom energii spadnie, a dodatkowo będziesz musiała mieć oko na dzieci. Będziesz mogła nawet wziąć z nimi krótką drzemkę bez wyrzutów sumienia, bo przecież odpracowałaś część godzin rano.

praca zdalna, jak pracować zdalnie, jak pracować z domu, praca przy dzieciach, jak bracować będąc mamą, praca a miecierzyństwo, praca a dzieci
fot. unsplash.com

Pozwól dzieciom dokonać pewnych wyborów

Umożliwienie dzieciom wyboru własnych zajęć oraz samodzielnego przygotowywania posiłków i przekąsek pomaga budować niezależność – i pozwala uzyskać więcej nieprzerwanego czasu na pracę. W przypadku młodszych dzieci może być konieczne przygotowanie i zapakowanie posiłków w pojedyncze porcje dzień wcześniej i pozostawienie ich na blacie lub na niskiej półce w lodówce, podczas gdy starsze dzieci mogą przygotować coś już same.

Podobnie, podczas gdy starsze dzieci mogą samodzielnie wymyślać sobie coraz to nowe zajęcia, małe dzieci będą potrzebować trochę więcej pomocy. Możesz pozostawić w widocznym miejscu listę podpowiedzi aktywności, którymi mogą zająć się twoje dzieci, gdy zaczynają się nudzić, ale wiedzą, że mama zajęta jest pracą, a do tego przygotować wszystko co potrzebne do tego konkretnego zajęcia, np. kredki i papier na stoliku, puzzle na podłodze, itp. W ten sam sposób możesz podzielić pomiędzy dzieci drobne obowiązki domowe, jak składanie prania, czy ścieranie kurzy.

Postaraj się także o wyjście na zewnątrz, w miarę możliwości. To bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju dzieci. A skoro prawdopodobnie jesteś już ubrana w coś wygodnego pracując, możesz spokojnie wziąć 15 minut przerwy i po prostu pobiegać z maluchami w ogrodzie, czy po salonie, potańczyć, poskakać na skakance, itp. Oczywiście, jeśli twoje dziecko ma specjalne potrzeby, np. jest dzieckiem z ADHD, praca i opieka nad nimi będzie odrobinę trudniejsza, ale na pewno dasz sobie radę także z tym.

Planuj przerwy z dziećmi, a także bez nich

Kilkugodzinna praca wczesnym rankiem lub wieczorem daje możliwość robienia przerw w ciągu dnia. W czasie wolnym baw się z dziećmi, pomagaj w zajęciach szkolnych lub wychodź z nimi na zewnątrz. Oprócz wszelkim zabawom, dzięki możliwości rozmów wideo twoje dzieci mogą w wirtualny sposób „odwiedzić” dziadka, czy ulubioną ciocię. Prowadź bieżącą listę działań – dorośli i dzieci mogą dodawać do niej pomysły – i wdrażaj te, które sprawdzają się w danej chwili. Jeśli poświęcisz dzieciom całą swoją uwagę podczas przerw, później będą potrzebować jej mniej, gdy wracasz do pracy.

Co równie ważne, upewnij się, że każda osoba dorosła w domu również ma czas dla siebie. Rodzice, którzy pracują, zajmując się dziećmi, są zawsze zajęci, co może mieć wpływ na jakość życia obojga. Znajdź chwilę na książkę i herbatę, na domową maseczkę, czy krótką, relaksacyjną kąpiel. W domu, w którym jest więcej niż jeden dorosły, możesz pójść na kompromis i spróbować omówić z wyprzedzeniem, kiedy i jak wykorzystasz czas wolny, aby uniknąć kłótni.

praca zdalna, jak pracować zdalnie, jak pracować z domu, praca przy dzieciach, jak bracować będąc mamą, praca a miecierzyństwo, praca a dzieci
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here