dobre nawyki, jakdobrze zacząć dzień, jak dobrze się obudzić, jak zaplanować dzień, jak mieć motywację, dobre nastawienie
fot. pexels.com

Wcześniej czy później wszyscy uczymy się, że dorosłość oznacza wstawanie raczej wcześniej niż później. Lepiej więc znaleźć sposób, aby nawet bardzo wczesne poranki były dla nas przyjemne i pozwalały dobrze nastroić się na całą resztę dnia. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci zacząć każdy dzień dobrze i bezboleśnie.

Naucz się budzić w odpowiedni sposób

To bardzo kuszące, by po pierwszym dźwięku budzika rano, wybrać przycisk drzemki, może nawet kilka razy. Rozpoczynanie dnia w trybie paniki nie pozwoli ci raczej dobrze radzić sobie z obowiązkami, czując się stabilnie i opanowanie.

Jest sposób na to, aby nie musieć zrywać się z łóżka natychmiast, ale też aby nie zasnąć z powrotem. Ustaw dwa alarmy. Kiedy zadzwoni pierwszy, wyłącz go i zostań w łóżku. Ale zamiast ponownie zasnąć, pomyśl o tym, co masz na dany dzień zaplanowane, co chcesz załatwić, może w co chcesz się ubrać na randkę czy do pracy i co zjeść. Kiedy kolejny alarm zadzwoni za 10 lub 15 minut, wstań, i zabierz się za to, co zaplanowałaś.

Poświęcenie kilku minut na rozluźnienie się po przebudzeniu może znacznie ułatwić przejście do fizycznego wstawania. Jednocześnie przejście przez cały dzień w twojej głowie może pomóc ci poczuć się przygotowaną i produktywną, a nie przytłoczoną, gdy stawiasz czoła wszystkiemu, z czym będziesz musiała sobie poradzić w ciągu następnych kilkunastu godzin.

Zanim sprawdzisz telefon i zaczniesz tonąć się w notyfikacjach i wiadomościach, daj sobie szansę zaabsorbowania naturalnego światła. Rozsuń zasłony i rolety – szczególnie zimą naturalne światło może bardzo ożywić poranny nastrój. Nasze ciała w naturalny sposób reagują na światło słoneczne i jest to dobry sposób, aby pomóc twojemu ciału przejść do normalnej, aktywnej fazy dziennej. Odpowiednie przebudzenie jest częścią zdrowego rytmu snu.

dobre nawyki, jakdobrze zacząć dzień, jak dobrze się obudzić, jak zaplanować dzień, jak mieć motywację, dobre nastawienie
fot. pexels.com

Pościel łóżko

Sypialnie są czasem traktowane po macoszemu, szczególnie zaraz po przeprowadzce. Jeśli jesteś zajęta pracą, wychowaniem dzieci i urządzaniem nowego miejsca, sypialnia może stać się miejscem gdzie jedynie kładziesz się spać wykończona po całym dniu, ale nie koniecznie myślisz o tym, aby twoja pościel była najświeższa czy najładniejsza, a rano często pozostaje w nieładzie.

Postanów jednak, że od teraz zadbasz o otoczenie w jakim zasypiasz i się budzisz, włączając w to ścielenie łóżka każdego poranka. To nawyk, za który będziesz wdzięczna pod koniec dnia, gdy będziesz chciała się położyć, a twoje łóżko będzie wyglądało zapraszająco.

Nie wymaga to też wiele wysiłku. Wystarczy wygładzić kołdrę, złożyć koc i rzucić poduszki na łóżko. Powrót do domu do zasłanego łóżka jest dużo przyjemniejszy. Po długim dniu, gdy wejdziesz do posprzątanej sypialni, od razu poczujesz się zrelaksowana, a nie rozproszona i niepotrzebnie zestresowana bałaganem.

Zaplanuj kilka rzeczy z wyprzedzeniem

Spróbuj zaplanować strój na następny dzień i przygotować go poprzedniego wieczoru. Zmniejszy to poranną panikę związaną z szukaniem czegoś do ubrania, zwłaszcza jeśli nie pamiętasz nawet co jest czyste, a co czeka na pranie. Zawieszanie stroju, skarpetek, butów i akcesoriów na oparciu krzesła skróci twój mój poranny czas przygotowani o co najmniej pięć minut. Zapewnia również bardziej spokojną poranną rutynę i daje czas np. na filiżankę herbaty.

Aby cieszyć się porankiem, możesz też spędzić te cenne minuty na czytaniu książki, zabawie z psem, czy chwili medytacji. Poświęcenie kilku minut na sprawdzenie pogody i zaplanowanie stroju poprzedniego wieczoru sprawia, że ​​moje poranki stają się też bardziej wydajne – a ponadto masz czas na spokojne zestawianie strojów, które nosisz z przyjemnością, zamiast narzucania na siebie pierwszej wyciągniętej z szafy w pośpiechu rzeczy.

Podobnie jak w przypadku planowania stroju, poświęć trochę czasu poprzedniej nocy, aby wymyślić plan na śniadanie i lunch na nadchodzący dzień. Czy zazwyczaj przynosisz jedzenie do pracy? Zamawiasz coś z koleżankami? Kupujesz coś na miejscu? Bez względu na to, jak wygląda twój typowy lunch i śniadanie, spraw, aby były one czymś, co będzie chwilą przyjemności w ciągu dnia pracy.

Możesz także przygotować jedzenie dzień wcześniej. Dużo łatwiej jest przywitać dzień spokojem, gdy wiesz, że śniadanie czeka już na ciebie w lodówce, może obok kanapek, które zabierzesz do pracy – wystarczy ją chwycić i wyjść z domu. Spakowanie lunchu poprzedniego wieczoru pozwala również na bardziej świadomy wybór jedzenia i pomoże ci zrównoważyć twoją dietę.

dobre nawyki, jakdobrze zacząć dzień, jak dobrze się obudzić, jak zaplanować dzień, jak mieć motywację, dobre nastawienie
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here