Jaskra

Problemy ze wzrokiem to przeważnie problemy okulistyczne. Najczęstszymi przyczynami zaburzeń widzenia są wady refrakcji, schorzenia siatkówki, jaskra lub zaćma. Zaburzenia wzroku mogą wskazywać również na choroby ogólnoustrojowe takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, a nawet guz mózgu.

Co to jest jaskra?

Zapewne wielu z nas słyszało to słowo „jaskra” jednakże poza wiedzą, iż termin ten dotyczy problemu ze wzrokiem, to możecie nie wiedzieć co on dokładnie znaczy.

Jaskra jest chorobą oczu prowadzącą do uszkodzenia nerwu wzrokowego i może skutkować utratą wzroku. Choroba ta występuje przeważnie u osób powyżej 60 lat, ale może także zaatakować osoby po 40 roku życia. Pomimo tego, że nie możemy jej zapobiec (nasz postęp technologiczny jeszcze tego nie umożliwia), to możemy ją zdiagnozować oraz leczyć pod warunkiem odpowiednio wcześniejszego wykrycia.

Jaskra występuje w wielu typach, ale lepiej ją sklasyfikować jako grupę chorób. Dwie z nich, to między innymi:

  • jaskra z otwartym kątem przesączania – w tej postaci występuje problem z odpływem cieczy wodnistej z wewnątrz oka, powoduje to wzrost ciśnienia śródgałkowego prowadząc do pogarszania się jakości widzenia. Proces ten jest długo trwały, a samo schorzenie może być trudne do wykrycia jeżeli regularnie nie będą prowadzone badania w kierunku jaskry (tenometria, pachymetria, badanie kąta przesączania oraz perymetria),
  • jaskra z zamkniętym kątem przesączania – przyczyną jest nieprawidłowa budowa przedniej części oka. Tęczówka nie otwiera się tak szeroko jak powinna, a ciśnienie w gałce ocznej rośnie szybciej. W przypadku tej grupy możemy odczuwać silny ból oka, nudności oraz ból głowy.

Czy jest możliwe leczenie jaskry?

Tak, jaskrę można leczyć, jednakże nie da się jej całkowicie wyleczyć. Występuje kilka metod leczenia tej choroby i są podzielone na inwazyjne oraz nieinwazyjne. Do nieinwazyjnych zaliczamy – leczenie farmakologiczne.

Jest to pierwszy etap leczenie tej choroby. Polega na podaniu odpowiednich kropli do oczu i może być stosowana dopiero po wykonaniu odpowiednich badań, potwierdzających występowanie jaskry u pacjenta.

Inwazyjne metody leczenie:

* Laserowe leczenie jaskry – zabiegi te charakteryzują się dużą skutecznością. Są one bezbolesne oraz trwają zaledwie kilka minut. Dzielą się na dwa rodzaje operacji laserowej:

– Selektywna trabekuloplastyka laserowa, czyli SLT (selective laser trabeculoplasty) – technika ta polega na udrażnianiu dróg odpływu cieczy wodnistej. Polega na rekrutacji makrofagów w beleczkowaniu oraz stymulacji tworzenia nowej, zdrowej tkanki trabeculum,

– Irydotomia laserowa – zabieg polega na wykonaniu niewielkiego otworu w górnej części tęczówki. Staje się on swobodnym przejściem dla cieczy wodnistej oraz obniża ciśnienie wewnątrz gałki ocznej.

* Leczenie operacyjne jaskry – dzielimy je na dwa zabiegi:

– Trabeculektomia – polega na utworzeniu nowej, sztucznej drogi do odpływu cieczy wodnistej z oka. W niedrożnym kącie przesączania wycinany jest niewielki kawałek tkanki,

– Implanty – w tym przypadku wprowadza się miniaturową rureczkę przez małe nacięcie. Implant pozwala na odpływ cieczy wodnistej pod spojówkę, obniżając tym samym ciśnienie.

Aby dowiedzieć się więcej na temat choroby oraz sposobów jej leczenia, zachęcam do odwiedzenia strony kliniki „Aestetic Clinic” pod adresem: https://www.wrosinski.pl/jaskra/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here