cellulit, jak się pozbyć cellulitu
fot. unsplash.com

Jednym z najczęściej zadawanych przez kobiet pytań, jest “Jak się pozbyć cellulitu?”. Zwłaszcza teraz, gdy zbliża się wiosna, a wraz z nią wyższe temperatury i więcej odsłoniętego ciała. Najpierw jednak należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to w ogóle możliwe, aby nieestetyczne dołeczki zupełnie zniknęły z naszej skóry? Pomocne może być tutaj kilka informacji na temat przyczyn  i rodzajów cellulitu.

Jakie są rodzaje i powody powstawania cellulitu?

Cellulit jest defektem nie tylko kosmetycznym, ale także medycznym, może być nawet sprawiać ból przy dotyku. To warstwa zgromadzonego w tkankach pod skórą tłuszczu (cellulit miękki) lub wody (cellulit twardy), zbierająca się w nieestetyczne grudki. W zależności od rodzaju, powodem powstania cellulitu mogą być różne. W przypadku cellulitu miękkiego, a więc tłuszczowego, będzie to oczywiście nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej, która uniemożliwia usuwanie z tkanek toksyn i wody, ponieważ uciska na naczynia krwionośne. Ten typ cellulitu pojawia się u osób, które przybrały na wadze, są mało aktywne i mają słabo rozbudowaną tkankę mięśniową. Mięśnie pomagają bowiem “rozprowadzić” warstwę komórek tłuszczu w bardziej równomierny sposób, co pozwala na uniknięcie pojawienia się dołeczków na skórze.

Jak jednak wiadomo, cellulit nie jest jedynie problemem osób, które przytyły lub od dłuższego czasu zmagają się z nadwagą. Dotyka on zarówno bardzo szczupłych kobiet, jednak w tym przypadku jest to raczej cellulit twardy. Powstaje przez gromadzenie się w tkankach wody i toksyn, co z kolei sprawia, że lipidy rozkładają się pod skórą w nierównomierny sposób. Możemy więc być w miarę szczupłymi osobami, utrzymującymi stałą masę ciała, ale nie pozwoli to wcale uniknąć cellulitu.

Jest kilka czynników, które wpływają na rozwój pomarańczowej skórki. Jednymi z najbardziej oczywistych, są brak ruchu, dieta bogata w sól (która powoduje zatrzymanie wody w organizmie) oraz w cukier (który przyspiesza wzrost poziomu tkanki tłuszczowej), przyrost masy ciała, ale także zaburzenia metabolizmu oraz zaburzenia hormonalne. Co do hormonów, ważne aby pamiętać, że kobiece ciało potrzebuje tłuszczu aby mogło odpowiednio wytwarzać estrogen. Dlatego też wiele dziewczynek zauważa pierwsze oznaki cellulitu w momencie, gdy zaczynają dojrzewać. Jest to zupełnie naturalne, co nie oznacza jednak, że nie możemy próbować z tym walczyć.

Może okazać się, że jeśli cellulit pojawił się wcześnie, zostanie on z nami już zawsze, więc walkę należy skupić na zapobieganiu jego rozprzestrzenieniu się czy pogłębieniu. Pomoże w tym kontrola nad procentem tkanki tłuszczowej w naszym organizmie oraz dbanie o to, aby utrzymać go na zdrowym, niezbędnym do odpowiedniego funkcjonowania poziomie i nie pozwalaniu, a więc dostarczanie organizmowi odpowiednią ilość energii. Pozwoli to utrzymać właściwy poziom komórek tłuszczowych lub spalić je, jeśli zajdzie taka potrzeba.

cellulit, pomarańczowa skórka, jak się pozbyć cellulitu
fot. unsplash.com

Czy da się całkowicie zlikwidować cellulit?

To zależy. Mimo że wiele producentów kosmetyków pielęgnacyjnych a także gabinety kosmetyczne zapewniają, że pomogą wam pozbyć się cellulitu, czasem jest to obietnica na wyrost. Nie oznacza to, że kosmetyki, czy zabiegi zupełnie nie działają. Niestety, to, jak dana metoda poradzi sobie z cellulitem, zależne jest od stopnia jego zaawansowania. Pomarańczowa skórka występuje bowiem w kilku stopniach i oczywiście najszybciej, i najłatwiej da się usunąć cellulit stopnia pierwszego, który jest najmniej zauważalny. Zobaczyć go można jedynie kiedy specjalnie w tym celu ściśniemy skórę.

W przypadku cellulitu pierwszego, a także drugiego stopnia, kiedy zaczyna on być trochę bardziej widoczny, wciąż jest szansa na to aby pozbyć się go całkowicie (w zależności od przyczyny powstania). Dużo cięższą walkę trzeba stoczyć z cellulitem trzeciego i czwartego stopnia, który widoczny jest gołym okiem, bez względu na ułożenie ciała. W tym przypadku całkowite jego zlikwidowanie jest praktycznie niemożliwe. Wciąż można jednak zmniejszyć jego widoczność. Jest wiele sposobów na radzenie sobie z cellulitem, od domowych, po zabiegi kosmetyczne. Warto zacząć walkę na obu tych polach.

Jednym z lepszych zabiegów pomagających z cellulitem, jest masaż (np. bańką chińską), szczotkowanie skóry, mezoterapia, pompy ssące czy ultradźwięki, których zadaniem jest rozbijanie tkanki tłuszczowej. Również zabiegi pobudzające mięśnie i poprawiające ich napięcie mogą okazać się pomocne. Ponieważ cellulit to w dużej mierze zbierające się w tkankach toksyny, świetny może być drenaż limfatyczny. Minusem jest jedynie to, że zabiegi te mogą okazać się kosztowne, a niestety nie zadziałają, o ile nie będą wykonane w seriach. Dlatego pierwszą linią frontu nie tylko w walce z cellulitem, ale także w utrzymaniu efektów, powinna być zdrowa, pomagająca w usunięciu nadmiaru wody z organizmu dieta i aktywny tryb życia, a także domowe, codzienne masaże z użyciem kosmetyków ze składnikami aktywnymi, jak np. kofeina.

cellulit, jak się pozbyć cellulitu, pomarańczowa skórka
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here