złe odchudzanie, jak odpowiednio się odchudzać, bezpieczna dieta, bezpieczne odchudzanie, błędy w odchudzaniu, błędy na diecie
fot. pexels.com

Spójrzmy prawdzie w oczy, współczesne kobiety starają się schudnąć, nawet jeśli tego nie potrzebują. Dlaczego? Ponieważ Internet jest wypełniony mnóstwem przydatnych ale też i głupich wskazówek dotyczących odchudzania, które obiecują niesamowite rezultaty, ale w większości przypadków powodować mogą poważne choroby. Co więcej, kultura diety i odchudzania wręcz wylewa się na nas z mediów społecznościowych.

Jeśli od jakiegoś czasu jesteś na diecie lub właśnie zaczęłaś na niej być, powinnaś przede wszystkim dobrze słuchać swojego ciała i mieć cały proces pod ścisłą kontrolą. Pamiętaj, liczba na twojej wadze nie ma większego znaczenia. Liczy się twoje zdrowie i ogólne samopoczucie. Jeśli jesteś na diecie i czujesz, że coś jest z tobą nie tak, oto sześć znaków ostrzegawczych, na które powinnaś uważać.

Negatywne nastawienie

Może się to wydawać drobnostką, ale negatywne nastawienie nie pomogło nikomu w osiągnięciu celu – czy to w odchudzaniu, czy celu zawodowego. Kiedy zaczynasz myśleć, że twój plan diety jest przytłaczający, a cele związane z utratą wagi są nierealne, czas zrobić sobie przerwę i ponownie przemyśleć swój plan żywieniowy i plan działania. W razie potrzeby możesz skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem.

złe odchudzanie, jak odpowiednio się odchudzać, bezpieczna dieta, bezpieczne odchudzanie, błędy w odchudzaniu, błędy na diecie
fot. pexels.com

Bardzo surowe zasady

Pamiętasz, że zasady istnieją, aby je łamać? Jeśli wprowadzisz zbyt surowe reguły i będziesz ich przestrzegać dzień po dniu, możesz zrujnować swoje zdrowie, swój nastrój, a także zrujnować wysiłki związane z odchudzaniem.

Niektóre z najbardziej niebezpiecznych zasad żywieniowych, których należy unikać, to np. 1 posiłek dziennie, 4-6 godzin ćwiczeń dziennie, ograniczona lista pokarmów i minimalna liczba dozwolonych kalorii. W rzeczywistości wszystkie te zasady mogą prowadzić do przyrostu masy ciała i poważnych chorób, takich jak anoreksja, wrzody, depresja itp. Dodatkowo, możesz zupełnie rozregulować swój metabolizm, a przez to przytyć zamiast schudnąć, i to z nawiązką.

Przewlekły stres i bezsenność

Tak jak palacze nie mogą rzucić palenia z dnia na dzień, tak osoby stosujące dietę nie mogą zrzucić 20 kilogramów w ciągu godziny. Nie popychaj się więc do granic możliwości i wytrzymałości, bo nic to nie da, a jedynie zrujnuje twoje zdrowie psychiczne.

Jeśli cierpisz na chroniczne zmęczenie, stres i bezsenność, organizmowi może brakować niektórych niezbędnych składników odżywczych. Kiedy jesteś dla siebie zbyt surowa, twoja dieta powoduje stres, a stres powoduje bezsenność. Aby wrócić na właściwe tory, staraj się po prostu jeść i spać zdrowo zamiast odchudzać się.

Duże wahania wagi

Waga może zmieniać się o kilogram czy pół z dnia na dzień, nie odzwierciedlając żadnej rzeczywistej utraty tłuszczu. To po prostu woda, jedzenie i zmiany hormonalne związane np. z antykoncepcją. Natomiast jeśli desperacko próbujesz różnych planów żywieniowych, ale wciąż masz do czynienia z ciągłymi i znacznymi wahaniami wagi, musisz powstrzymać się od odchudzania, w przeciwnym razie konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Nie próbuj zrzucić zbyt wielu kilogramów na raz. Takie drastyczne zmiany wagi spowodują ogromny stres dla twojego ciała i ewentualnie szybki przyrost masy, gdy tylko się zrelaksujesz lub zafundujesz sobie coś słodkiego lub tłustego. Działaj spokojnie, systematycznie i powoli, a nie na hura.

Obsesja na punkcie jedzenia

Jeśli wszystko, o czym myślisz w ciągu dnia, a nawet w środku nocy, to jedzenie, musisz wystrzegać się jakiejkolwiek diety. Powinnaś raczej skupić się na zaadaptowaniu zdrowych nawyków żywieniowych, aby wrócić na właściwe żywieniowe tory. Przestań mieć obsesję na punkcie kalorii i nie głoduj. Jedz, co chcesz, ale z umiarem.

Stracona radość z życia

Czujesz, że twoje życie nie jest już szczęśliwe i ekscytujące? Ciągle omijasz imprezy, wycieczki i pikniki, bo boisz się pokus? Bardziej prawdopodobne jest, że będziesz mieć lęk dietetyczny, niż wymarzoną sylwetkę. Świat nie kręci się wyłącznie wokół jedzenia. Jest tak wiele rzeczy, którymi można się cieszyć. Zapomnij o swojej diecie i skup się na zdrowym odżywianiu. Badania pokazują, że jest to skuteczny i bezpieczny sposób na utratę wagi i utrzymanie jej bez szkody dla zdrowia.

Nieodpowiednio przeprowadzona dieta jest jak lęk i depresja, które powoli zabijają zdrowie. Przestrzegając dietetycznego planu posiłków, upewnij się, że zawiera on pokarmy bogate we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje organizm. Bądź też aktywna fizycznie i postaraj się codziennie jak najlepiej spać. Umiar musi być kluczową zasadą podczas odchudzania.

złe odchudzanie, jak odpowiednio się odchudzać, bezpieczna dieta, bezpieczne odchudzanie, błędy w odchudzaniu, błędy na diecie
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here