Laserowe odnawianie skóry to sprawdzony sposób na redukcję zmarszczek, plam starczych i blizn potrądzikowych, a także na ujędrnienie skóry i wyrównanie jej kolorytu. Ale właśnie dlatego, że lasery potrafią tak wiele zdziałać, trudno jest zdecydować, od czego zacząć. Nawet bardzo powierzchowne rozeznanie ujawni mnóstwo konkurencyjnych metod i urządzeń. Oto podstawowe informacje, które pomogą ci podjąć odpowiednią decyzję.
Kiedy rozpocząć kurację laserem?
Ponieważ skóra po zabiegu laserowym jest nadwrażliwa na działanie promieni słonecznych nawet przez rok po niektórych zabiegach, wielu chirurgów kosmetycznych zaleca wykonanie zabiegu laserowego odnawiania powierzchni jesienią lub zimą ewentualnie wczesną wiosną, kiedy godziny dzienne są krótsze, a większość czasu spędza się w pomieszczeniach.
Niezależnie od pory roku, w której wykonujesz zabieg laserowy, codziennie używaj kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum SPF 30 lub wyższym i stosuj ponownie w razie potrzeby. Pomaga to nie tylko w utrzymaniu najlepszych wyników, ale także zapewnia ochronę przed rakiem skóry i pomaga zapobiegać dodatkowemu przedwczesnemu starzeniu się oraz innym negatywnym skutkom działania słońca.
Różne lasery są odpowiednie dla różnych typów skóry
Technologia w służbie kosmetologii jest już bardzo rozwinięta. Powodem, dla którego istnieje tak wiele różnych opcji laserów jest to, że żaden laser nie może leczyć wszystkich pacjentów i wszystkich problemów skórnych. Oto kilka odmian, które prawdopodobnie spotkasz w gabinetach kosmetycznych.
- Lasery CO2 to generalnie lasery ablacyjne stosowane w leczeniu blizn, brodawek, zmarszczek i innych głębszych wad skóry.
- Erbium Lasers (Lasery Erbowe) mogą być ablacyjne lub nieablacyjne. Wspomagają przebudowę kolagenu, dzięki czemu są popularnymi opcjami leczenia drobnych linii, zmarszczek, wiotkości skóry i plam starczych.
- Lasery pulsacyjno-barwnikowe to zazwyczaj lasery nieablacyjne, które ogrzewają skórę i absorbują pigmenty w celu zmniejszenia zaczerwienienia, przebarwień, pękniętych naczyń włosowatych i trądziku różowatego.
- Lasery frakcyjne rozbijają energię lasera na tysiące maleńkich wiązek, aby leczyć tylko ułamek skóry w wybranym obszarze. Mogą być ablacyjne lub nieablacyjne i są stosowane w leczeniu wielu problemów związanych z wiekiem.
- Zabiegi IPL (intensywne światło pulsujące) z technicznego punktu widzenia nie są laserami, ale często są stosowane w leczeniu podobnych problemów jak lasery, takich jak uszkodzenia słoneczne, trądzik, rozszerzone pory, trądzik różowaty i przebarwienia.
Szukając lasera odpowiedniego dla siebie, skup się na swoich indywidualnych celach – jakie problemy skórne chcesz rozwiązać i na jakie wyniki liczysz? Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz tego ustalać samodzielnie. Certyfikowany chirurg kosmetyczny lub wykwalifikowany specjalista ds. problemów skórnych, przeszkolony w zakresie laserowego odnawiania skóry, będzie w stanie zalecić najlepsze dla ciebie leczenie.
Niektóre leki wpłyną na działanie lasera lub wykluczą jego użycie
Zawsze otwarcie i szczerze rozmawiaj z lekarzem na temat swojej historii medycznej oraz wszelkich przyjmowanych leków lub suplementów. Na przykład, jeśli masz skłonność do opryszczki, zabiegi laserowe mogą ją wywołać. Leki przeciwtrądzikowe zawierające izotretynoinę (tj. Izotek) mogą prowadzić do słabego gojenia się blizn i raczej nie uzyskasz zgody żadnego specjalisty na zabieg laserem w trakcie kuracji tym lekiem. Nawet popularne produkty dostępne bez recepty, takie jak aspiryna, mogą zwiększać ryzyko krwawienia po zabiegu.
Cukrzyca i inne choroby przewlekłe mogą również wpływać na bezpieczeństwo i wyniki laserowego odnawiania skóry. Należy również rzucić palenie co najmniej 2 tygodnie przed i po zabiegach laserowych, aby uniknąć komplikacji w gojeniu i zapewnić swojemu organizmowi jak największe szanse na uzyskanie optymalnych rezultatów. Nie ma mowy o stosowaniu lasera na świeżo tatuowanej powierzchni. Takie miejsca wymagają bardzo dobrej opieki, wszelkie inwazyjne zabiegi są wykluczone.
Będziesz potrzebowała chwili rekonwalescencji
Chociaż zabiegi laserowe są ogólnie uważane za niechirurgiczne, niektóre będą wymagały od ciebie chwili na rekonwalescencję. Czas regeneracji po użyciu lasera ablacyjnego różni się w zależności od jego rodzaju oraz od twojego stanu zdrowia i tempa gojenia.
Lasery nieablacyjne często nie wymagają żadnych przestojów, podczas gdy lasery ablacyjne mogą wymagać 2 do 3 tygodni procesu gojenia, w zależności od głębokości uszkodzeń, zanim nowa skóra całkowicie się zagoi, a ostateczne rezultaty będą widoczne.
Nie oznacza to, że musisz pozostać w domu przez miesiąc, ale że twoja skóra będzie wrażliwa, czerwona i pokryta strupkami, w czasie gojenia się. Możesz nie czuć się komfortowo w pewnych sytuacjach towarzyskich i będziesz musiał zmodyfikować swoje codzienne czynności i pielęgnację (zrezygnować z kwasów, masaży szczotką), aby uniknąć sytuacji, w których możliwa jest infekcja (pływanie, treningi na siłowni itp.).