Witamina C jest jednym z najbardziej ekscytujących, sprawdzonych w badaniach klinicznych składników, które można nakładać na skórę. Ten rozpuszczalny w wodzie przeciwutleniacz jest znajduje się w skórze z natury. Kiedy jesteśmy młodzi, poziom witaminy C w dwóch najbardziej zewnętrznych warstwach skóry (naskórku i skórze właściwej) jest wysoki, ale wraz z wiekiem w naturalny sposób się zmniejsza. Na szczęście istnieją rozwiązania do miejscowej pielęgnacji skóry, które mogą pomóc złagodzić te uszkodzenia, dzięki czemu skóra wygląda i czuje się zdrowsza i młodsza przez dłuższy czas.
Korzyści witaminy C dla skóry
Korzyści witaminy C dla skóry są ogromne, włączając w to jej zdolność do wyrównania kolorytu skóry i zmniejszenia widoczności drobnych linii i zmarszczek. Chociaż ten potężny składnik jest dobrze znany ze swoich właściwości rozjaśniających skórę, badania pokazują również, że może chronić skórę przed widocznym wpływem stresorów środowiskowych, w tym uszkodzeń spowodowanych przez wolne rodniki. Ta synergia łagodzenia problemów zarówno przed, jak i po ich wystąpieniu sprawia, że witamina C jest składnikiem, z którym zdecydowanie należy się liczyć.
Co ważne, zarówno posiadaczki skóry tłustej jak i suchej skorzystają na produktach z witaminą C, tak samo jak osoby z trądzikiem, zaskórnikami, trądzikiem różowatym, bliznami i wieloma innymi niedoskonałościami. W połączeniu (w odstępie czasu!) z mikrodermabrazją, laserem lub retinoidami, witamina C może całkowicie odmienić naszą skórę.
Formy witaminy C w pielęgnacji skóry
Istnieje wiele form witaminy C dla skóry i chociaż wszystkie mają właściwości przeciwutleniające, niektóre z nich działają lepiej w formułach kosmetyków do pielęgnacji skóry niż inne.
Kwas askorbinowy – znany również jako kwas L-askorbinowy – przeszedł najwięcej badań związanych ze skórą spośród wszystkich form witaminy C. Przy prawidłowej formule, przy pH poniżej 4 (2,6-3,2 to idealny zakres), ta forma pomaga tworzyć efekt młodszej, jędrniejszej w dotyku skóry z zanikającymi oznakami nierównego kolorytu i przebarwień. Kwas askorbinowy pomaga również powierzchni skóry w obronie przed wolnymi rodnikami i zewnętrznymi stresorami, zmniejszając skutki ekspozycji na pierwiastki.
Inne pozytywnie działające formy witaminy C obejmują fosforan askorbylu sodu, palmitynian askorbylu, kwas 3-O etylo-askorbinowy, askorbinian tetraheksylodecylu,, fosforan askorbylu magnezu i glukozyd askorbylu. Nie musisz oczywiście zapamiętywać tych nazw, ale mej je pod ręką, gdy szukasz np. dobrego serum z witaminą C i sprawdzaj składy produktów, które cię interesują.
Pamiętaj tylko, że witamina C jest niezwykle wrażliwa na powietrze i światło i z czasem rozpada się, jeśli jest stale wystawiana na ich działanie. Jeśli chcesz uzyskać najlepsze możliwe rezultaty używania swojego serum z witaminą C lub kremu nawilżającego, muszą być umieszczone w nieprzezroczystej butelce lub pojemniku z pompką ograniczającą przepływ powietrza, aby zapewnić stabilność składników. Krem z witaminą C, który jest dostępny w słoiczku, niestety nie będzie działał długo.
Produkty do skóry z witaminą C
Badania pokazują, że wysoka moc witaminy C (10% i więcej – zwykle występująca w ukierunkowanych kuracjach lub serum) jest szczególnie skuteczna i zapewnia wiele korzyści dla skóry. Jeśli twoja skóra wygląda na matową lub jej koloryt jest nierówny, niezależnie od rodzaju skóry, 15% koncentracja witaminy C w formie płynnej jest wystarczające. Jeśli zmagasz się z bardziej uporczywymi ciemnymi plamami, kuracja zawierająca 25% witaminy C o bogatszej teksturze sprawdzi się lepiej i da bardziej widoczne rezultaty.
Niższe stężenia witaminy C są również dobre dla skóry, zapewniając skumulowane korzyści w produktach niespłukiwanych, takich jak środki nawilżające, kremy pod oczy i serum. W rzeczywistości badania wykazały, że stężenia tak niskie, jak 0,6% zapewniają skórze korzyści przeciwutleniające i przeciwdziałające efektom starzenia. Niższe stężenie witaminy C pomaga również wzmocnić działanie innych składników pielęgnujących młodość, takich jak retinol i ceramidy.
Kiedy i jak stosować witaminę C w rutynie pielęgnacyjnej skóry
Wszystkie formy witaminy C dobrze mieszają się i mogą być nakładane wraz z innymi składnikami do pielęgnacji skóry, w tym kwasami złuszczającymi oraz innymi witaminami i przeciwutleniaczami, takimi jak retinol i niacynamid (nie mylić z kuracją doustną retinoidami!).
Witaminę C można stosować dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Po oczyszczeniu, tonizowaniu i złuszczaniu, nałóż resztę produktów w kolejności od najcieńszej do najgęstszej konsystencji (najczęściej: serum, krem nawilżający, olejki). W ciągu dnia zawsze używaj kremu nawilżającego z filtrem z SPF 30 lub większym.