Metabolizm to proces, którego organizm używa do wytwarzania i spalania energii z pożywienia. Polegasz na swoim metabolizmie, aby oddychać, myśleć, trawić, cyrkulować krew, utrzymywać ciepło w zimnie i zachować chłód w upale. Powszechnie uważa się, że zwiększenie metabolizmu pomaga przyspieszyć utratę wagi. Niestety, istnieje wiele mitów na temat przyspieszenia metabolizmu. Oto kilka z nich.
Mit 1: Ćwiczenia poprawiają metabolizm długo po tym, jak przestaniesz się ruszać
Prawdą jest, że podczas ćwiczeń spalasz więcej kalorii, zwłaszcza gdy przyspieszasz tętno podczas aktywności takich jak jazda na rowerze lub pływanie. To zwiększone spalanie kalorii trwa tak długo, jak twój trening. Oprócz tego, możesz spalać dodatkowe kalorie przez mniej więcej godzinę po, ale skutki ćwiczeń na tym kończą się. Gdy przestaniesz się ruszać, twój metabolizm wróci do spoczynkowego tempa.
Jeśli po treningu spalisz kalorie i myślisz, że organizm będzie je spalał przez resztę dnia, ryzykujesz przybieranie na wadze.
Co robić: Ćwicz dla zdrowia i upewnij się, że twoja dieta jest zdrowa. Nie pozwól, aby ćwiczenia były wymówką do nadmiernego spożywania wysokokalorycznych potraw i napojów.
Mit nr 2: Zbudowanie mięśni pomoże ci schudnąć
Mięśnie spala więcej kalorii niż tłuszcz. Czy więc budowanie większej ilości mięśni nie przyspieszy metabolizmu? Tak, ale tylko o niewielką liczbę. Większość osób regularnie ćwiczących przybiera tylko kilka kilogramów mięśni. To nie wystarczy, aby mieć jakiś większy wpływ na liczbę spalanych kalorii. Ponadto, gdy nasze mięśnie nie są używane w aktywny sposób, spalają dość mało kalorii. W większości przypadków to narządy takie jak mózg, serce, nerki, wątroba i płuca odpowiadają za większość metabolizmu.
Co robić: Podnosić ciężary dla silniejszych kości i mięśni. Niech trening siłowy stanie się częścią rozbudowanego programu ćwiczeń, który obejmuje czynności pobudzające pracę serca i krążenie. Dodatkowo, przyrost masy mięśniowej pomoże w redukcji widoczności cellulitu. Aby zrzucić zbędne kilogramy, musisz również przestrzegać zdrowej diety i pilnować odpowiednich porcji.

Mit 3: Spożywanie określonych pokarmów może przyspieszyć metabolizm.
Spożywanie pokarmów, takich jak zielona herbata, kofeina lub ostre papryczki chili, nie pomoże zrzucić zbędnych kilogramów. Niektóre mogą zapewnić niewielki wzrost metabolizmu, ale nie na tyle, aby wpłynąć na wagę.
Co robić: wybieraj żywność ze względu na jej dobre wartości odżywcze i smak. Jedz różnorodne zdrowe pokarmy, które sycą cię bez zbędnych kalorii.
Mit 4: Jedzenie małych posiłków kilka w ciągu dnia zwiększa metabolizm
Niestety, istnieje niewiele naukowych dowodów na to, że spożywanie małych, częstych posiłków przyspiesza metabolizm.
Rozłożenie posiłków w ciągu dnia może jednak uchronić cię przed nadmiernym głodem i przejadaniem się. Patrząc z tej perspektywy, jest to więc dobry pomysł. Sportowcy osiągają lepsze wyniki, gdy jedzą częściej w mniejszych ilościach. Z kolei jeśli jesteś osobą, której trudno jest przestać jeść kiedy już zaczniesz, 3 posiłki dziennie mogą ułatwić ci przestrzeganie odpowiedniego przyjmowania kalorii i dadzą lepsze rezultaty niż wiele małych przekąsek.
Co robić: zwracaj uwagę na sygnały jakie daje ci twoje ciało i jedz, gdy poczujesz głód. Śledź swoją codzienną dietę i ograniczaj wysokocukrowe oraz wysokotłuszczowe, mocno przetworzone przekąski.
Mit 5: Zdrowy, odpowiednio długi sen jest dobry dla metabolizmu
Dobry sen nie przyspieszy metabolizmu, ale prawdą jest też, że brak snu może przysporzyć nadmiarowych kilogramów. Osoby pozbawione snu, a zatem wypoczynku, mają tendencję do spożywania większej ilości kalorii, niż potrzebują, prawdopodobnie w celu radzenia sobie z uczuciem zmęczenia.
Co robić: zaplanuj swoje życie w taki sposób, aby mieć wystarczająco dużo czasu na sen. Jeśli masz problemy z zasypianiem i potrzebujesz drzemek w ciągu dnia, poszukaj sposobów na relaks wieczorem (np. kąpiele relaksacyjne, czy domowe spa z użyciem naturalnych składników do pielęgnacji DIY) i zadbaj o to, aby twoja sypialnia była miejscem jak najbardziej przyjaznym zdrowemu snowi. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli te proste wskazówki nie pomagają i nie jesteś w stanie sama uporać się z problemem. Poleci on być może suplementy lub zaleci wykonanie dodatkowych badań, w celu wykrycia potencjalnych ukrytych przyczyn twojej bezsenności.
Mit 6: Z wiekiem przybiera się na wadze, ponieważ nasz metabolizm naturalnie zwalnia
Chociaż prawdą jest, że nasz metabolizm jest wolniejszy w naszym dorosłym życiu niż w dzieciństwie, w wieku średnim przybieramy nawadze, ponieważ stajemy się mniej aktywni. Praca, rodzina i stres wypychają ćwiczenia na dalszy plan. Kiedy nie ruszamy się tak dużo jak wcześniej, tracimy mięśnie i nabieramy tłuszczu. Także rzadkie opuszczanie domu, jak podczas pracy zdalnej, najprawdopodobniej skończy się dodatkowymi kilogramami.
Wraz z wiekiem możesz mieć również problemy z regularnym spożywaniem posiłków oraz trzymaniem się odpowiednich porcji. Po dużym posiłku młodzi ludzie jedzą mniej, dopóki ich organizm nie zużyje kalorii. Ta naturalna kontrola apetytu wydaje się zanikać, gdy ludzie się starzeją. Jeśli nie będziesz uważać na duże posiłki, zawarte w nich kalorie szybko zmienią się w tkankę tłuszczową.
Co robić: Wraz z wiekiem ważne jest, aby ćwiczenia stały się regularną częścią każdego dnia. Pozostając aktywnym i trzymając się mniejszych porcji zdrowej żywności, możesz zapobiec przybieraniu na wadze będąc w średnim wieku.
