sposoby na stres, jak radzić sobie ze stresem, jak się odstresować, jak poprawić sobie nastrój, jak się uspokoić
fot. pexels.com

Odczuwanie stresu od czasu do czasu jest normalne – to część ludzkiej natury. Ma on też to do siebie, że stosunkowo łatwo go opanować. Jeśli chcesz odgonić martwiące cię myśli i odprężyć się, zastosuj się do jednej z tych siedmiu prostych wskazówek. W mgnieniu oka będziesz na najlepszej drodze do odzyskania równowagi i dobrego samopoczucia.

Weź głęboki oddech

Bycie w kontakcie z własnym ciałem i świadomość oddechu, to odstresowujący sekret joginów, którego zgłębianiem zajmują się od wieków. „Pranayama”, czyli „siła życiowa”, znajduje się w centrum każdej praktyki jogi, ponieważ jest uważana za źródło energii i życia dla wszystkich żywych istot.

W związku z tym ma sens założenie, że dodatkowy zastrzyk tlenu uzyskany z głębokiego oddychania może spowolnić układ nerwowy i pomóc ci się uspokoić. Tak więc, jeśli chcesz obniżyć ciśnienie krwi i odstresować się w mgnieniu oka, spróbuj wziąć kilka głębokich oddechów, aby się uspokoić. Zwłaszcza, jeśli np. jesteś mamą pracującą w domu, czy musisz radzić sobie z codzienną nauką z domu swoich pociech. Następnym razem, gdy poczujesz, że tracisz cierpliwość, po prostu oddychaj. Stresujesz się przed pierwszą randką? Głęboki oddech! Zbliżająca się przeprowadzka sprawia, że odchodzisz od zmysłów? Wdech i wydech. Wszystko będzie dobrze.

Zjedz coś, co poprawi ci nastrój

Dieta jest powiązana z prawie wszystkimi stanami psychicznymi, z którymi zmaga się organizm człowieka. Oczywiście jest powiązana również z naszym nastrojem i poziomem stresu.

Ogólnie rzecz biorąc, zdrowe odżywianie jest najlepszą rzeczą dla ciała i umysłu, ale kiedy jesteś zestresowana, czy wiesz, że skubnięcie kęsa lub dwóch jedzenie może być dla ciebie dobre? Dzieje się tak, ponieważ jedzenie tych produktów uwalnia niewielkie ilości serotoniny. A więc tak, istnieje naukowy powód, dla którego lody czekoladowe rozweselają, kiedy jesteś zestresowana. Pamiętaj tylko, że dwie kostki czekolady są ok, ale zajadanie stresu co wieczór to już problem. Jeśli masz skłonności do zaburzeń odżywiania, raczej skup się np. na medytacji, czy chociażby kąpieli.

sposoby na stres, jak radzić sobie ze stresem, jak się odstresować, jak poprawić sobie nastrój, jak się uspokoić
fot. pexels.com

Okaż komuś trochę miłości

Jest powód, dla którego przebywanie z ludźmi, których kochasz, sprawia, że ​​czujesz się tak dobrze. Posiadanie silnej sieci społecznościowej zmniejsza niepokój i stres.

W szczególności kobiety są naturalnie skłonne do dobrego reagowania na fizyczne okazywanie uczucia ze strony partnera, uwalniając hormony szczęścia (zwane również endorfinami) pod wpływem dotyku drugiej osoby. Tak więc, bez względu na to, czy jest to kochający uścisk, czy czuły pocałunek, okazanie partnerowi odrobiny miłości jest dobre dla was obojga, jeśli chodzi o odstresowanie pod koniec długiego, ciężkiego dnia.

Idź na spacer

Jednym z najprostszych sposobów na uspokojenie ciała i umysłu jest założenie wygodnych butów i wyjście na spacer. Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Spacerowanie wprowadza umysł i ciało w stan medytacji, uwalnia endorfiny poprawiające nastrój i obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu.

Jeśli jesteś pod wpływem ciągłego stresu, pomyśl może nawet o kilku dniach urlopu, w ciągu którego udasz się w odosobnione miejsce w naturze i będziesz przemierzać szlaki, dopóki stopy nie zaczną cię boleć. I nie potrzebujesz do tego popularnego szlaku turystycznego, wystarczy nawet las za miastem, czy np. jakieś miejsce, które znasz z dzieciństwa. Spacerowanie w dowolnym miejscu i czasie przyniesie ci takie same korzyści.

Sięgnij po gumę do żucia

Zestresowana, ponieważ nie możesz skupić się na żadnej pozycji na swojej niekończącej się liście rzeczy do zrobienia? Istnieje prosty sposób, który może pomóc ci lepiej się skupić, a do tego jest banalnie prostu.

Badania mówią, że żucie kawałka gumy poprawia ogólną koncentrację i skuteczność aż o 67%. Co więcej, uczestnicy badania wykazali również poprawę poziomu lęku w sytuacjach łagodnego i umiarkowanego stresu. Jeśli więc chcesz się odstresować, nawet o tym nie myśląc, włóż kawałek gumy do ust i zacznij żuć jak najszybciej!

Daj chwilę uwagi swojemu czworonogowi

Jeśli nie masz jeszcze w domu futrzanego przyjaciela, możesz rozważyć jego znalezienie po odkryciu tej zaskakującej statystyki: udowodniono, że interakcje ze zwierzętami obniżają poziom kortyzolu i zwiększają poziom pozytywnego hormonu – oksytocyny.

Ze względu na te właściwości łagodzące stres właściciele psów są bardziej skłonni przeżyć dłużej niż rok po poważnym zawale serca. Jeśli więc masz na to warunki, zastanów się nad odwiedzeniem najbliższego schroniska i ofiarowaniem domu któremuś z psiaków.

Wysypiaj się

Wreszcie, pamiętaj, że nie da się przecenić roli dobrego snu, w regulowaniu nastroju i reakcji na stres. Typowy dorosły potrzebuje ośmiu lub więcej godzin snu każdej nocy – ale czy wiesz, że zazwyczaj potrzebujesz więcej odpoczynku, gdy doświadczasz znacznego poziomu stresu?

Jeśli powyższe sposoby nie okażą się wystarczające warto rozważyć leki bez recepty na uspokojenie.

Następnym razem, gdy będziesz zestresowana, oprzyj się pokusie leżenia całą noc i rozmyślania nad problemami, i spróbuj zamiast tego jak najszybciej zasnąć. Po dobrze przespanej nocy, obudzisz się wypoczęta, z uśmiechem gotowa sprostać wyzwaniom nowego dnia!

sposoby na stres, jak radzić sobie ze stresem, jak się odstresować, jak poprawić sobie nastrój, jak się uspokoić
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here