Nauka zajmuje się badaniem niemal wszystkiego, od wychowywania dzieci, przez badanie ludzkiego metabolizmu, wpływu drzemek na nasze zdolności poznawcze, czy nawet tego, czy nasi czworonożni pupile są zdolni do odczuwania względem nas miłości. Można więc założyć, że istnieje też wiele badań dotyczących tego, co najlepiej zakładać na randki aby odnieść na nich większy sukces. Oto kilka ciekawostek, które być może pomogą ci w wyborze stylizacji na kolejne romantyczne wyjście.
To prawda – panowie lubią czerwień
Okazuje się, że stereotyp mówiący o tym, że kobiety ubrane w czerwień są dla mężczyzn bardzie atrakcyjne, jest prawdą. W badaniu przeprowadzonym w 2008 roku przez naukowców Andrew Elliota i Daniela Niesta, mężczyźni ocenili fizyczną atrakcyjność kobiet w ubraniach w kolorze czerwonym, w zestawieniu z innymi kolorami. Pod każdym względem mężczyźni uważali kobiety w czerwieni za bardziej atrakcyjne i pożądali ich bardziej.
Jest to prawdą na całym świecie i nawet samce naczelnych innych niż ludzie są nieodparcie przyciągane do samic, które „czerwienieją” podczas owulacji. Odkrycia naukowców potwierdzają, że mężczyźni w sferze seksualnej wykazują zachowania bardzo podobne do zachowań samców innych gatunków. Jeśli więc dobrze czujesz się w czerwieni i zależy ci na tym, aby wywrzeć na kimś wrażenie, dlaczego nie wybrać się na randkę właśnie w czerwonej sukience.
Czerń – atrakcyjność bez nachalności
Jeśli czerwony nie jest twoim kolorem lub jeśli wydaje ci się zbyt seksowny, czy zbyt agresywny, mamy dobrą wiadomość. Czerń jest równie popularnym i co ważniejszym, dobrym wyborem na randki. Co ciekawe, udało się to ustalić dzięki reality shows. W 2018 roku naukowcy wyznaczyli zespół, którego zadaniem było obejrzenie brytyjskiego programu „First Dates”, pokazującego prawdziwe pary podczas randek. Naukowcy obejrzeli materiał filmowy, obserwując kolory, które uczestnicy nosili na randkach oraz w czasie wywiadów przed randkami nakręconych dzień wcześniej.
Potencjalni partnerzy zakładali na randki więcej czerwieni niż podczas wywiadów poprzedzających randkę, kiedy to popularnym kolorem była czerń, uznawana za „bezpieczną”. Może tak być, ponieważ czerwony może kojarzyć się z konkretnymi intencjami (jak seks, czy okazywanie „dostępności”), więc niektórzy wolą wyglądać wciąż atrakcyjnie, jednocześnie unikając podobnych skojarzeń. Mała czarna, lub elegancki czarny sweterek mogą ci więc pomóc wyglądać dobrze, ale też czuć się dobrze, jeśli czerwień jest dla ciebie zbyt wyzywająca.
Ubierz się tak, jak chcesz się czuć
Naukowcy potwierdzają – nasze ubranie faktycznie może wpłynąć na nasz mózg. Zespół podzielił badanych na dwie grupy: jedna miała na sobie białe fartuchy laboratoryjne, a druga ubranie niezwiązane z określonym zawodem. Ostatecznie załoga w płaszczu radziła sobie lepiej w zadaniach, które mierzyły ich uwagę.
Nie jest więc przesadą stwierdzenie, że dokonując wyborów w kwestii mody, nieświadomie wpływamy na nasz sposób myślenia, a co za tym idzie, na nasze zachowanie. Na przykład, szpilki są kulturowo kojarzone z kobiecością i seksapilem. Dlatego ich noszenie może spowodować, że będziesz wykazywać bardziej zalotne zachowania. Podobnie, subtelne różnice w odzieży męskiej – na przykład garnitur szyty na miarę – mogą wpływać na postrzeganie przez ludzi ich pewności siebie i sukcesów jakie odnoszą.
W makijażu postaw na minimalizm
Nauka i technologia już od wielu last służą poprawie naszego wyglądu, nie jest więc zadziwiające, że zbadano także efekt makijażu na to, jak jesteśmy postrzegani. W ramach badania z 2011 roku przeprowadzonego wspólnie przez kilka uniwersytetów, uczestnicy obejrzeli zdjęcia kobiet prezentujących cztery różne wersje: bez makijażu, z lekkim makijażem codziennym, z makijażem profesjonalnym oraz z ciężkim.
Wykazano, że oprócz twarzy całkowicie naturalnej, każda inna wersja makijażu, niezależnie od intensywności, zwiększyła poziom atrakcyjności przedstawionej osoby. Co ciekawe, oceny poziomu sympatii i wzbudzanego zaufania różniły się w zależności od ilości makijażu. Zasugerowano, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest umiarkowana ilość makijażu. Efektowny makijaż może wyglądać atrakcyjnie, ale na dłuższą metę może spowodować spadek zaufania.
Jung powiedział, że kiedy codziennie wybieramy ubrania, zawsze bierzemy pod uwagę „publiczność”. Same ubrania nie mają określonego znaczenia, dopóki nie zostaną przez kogoś założone. Być może najważniejsze przesłanie brzmi: kiedy szukasz miłości, ubierz się tak, by odzwierciedlać twoją osobowość, a na pewno poczujesz się komfortowo i pewnie. Dodatkowo pamiętaj, że zazwyczaj wszelkie małe kompleksy jakie możesz mieć przed randką, od twojego stroju, przez cellulit, czy małe niedoskonałości, jak wągry, czy blizny, których przecież nie pozbędziesz się w pięć minut, zazwyczaj nie są nawet zauważane przez mężczyzn. Baw się więc po prostu dobrze i nie analizuj wszystkiego przesadnie.