Zamknięcie szkół z powodu pandemii zaskoczyło wiele rodzin. Nagle dzieci w całym kraju są nauczane online a zadania wysyłane mailem. Dla wielu uczniów i ich rodziców to całkiem nowe doświadczenie. Nie jest łatwo przekształcić domy w sale lekcyjne. Dodatkowo, praca gdy jesteś mamą i musisz dopilnować nauki swoich dzieci, nie jest bułką z masłem. Ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby się przygotować i ułatwić cały proces sobie i swoim dzieciom.
Stwórz przestrzeń do nauki dla swojego dziecka
Jeśli pracujesz z domu, musiałaś pewnie stworzyć sobie domowe biuro. A czy twoje dziecko ma już specjalne miejsce do odrabiania lekcji? Ważne jest, aby znaleźć cichy, wolny od bałaganu obszar, gdzie twoje dziecko może przebywać, gdy uczy się w pełnym wymiarze godzin w domu.
Na przykład, możesz przekształcić stół kuchenny w stację do nauki. Wyłącz telewizor i schowaj wszystkie filiżanki, sól i pieprz oraz inne przybory kuchenne, gdy dziecko odrabia lekcje. Kiedy nadejdzie pora jedzenia, odłóż przybory szkolne i wykorzystaj stół kuchenny w jego pierwotnym celu. Dlaczego ważne jest, aby pozbyć się bałaganu? Tak samo, jak pomaga to tobie w pracy być produktywną, tak samo pomoże to dzieciom się skupić.
Stwórz harmonogram i trzymaj się go
Jesteśmy stworzeniami, które lubią powtarzalność i rutynę. Brak dzwonka szkolnego, który wskazywałby na rozpoczęcie lekcji, może sprawiać, że dzieci mają ochotę na wszystko inne oprócz nauki. Bez ustalonego harmonogramu mogą nigdy nie zabrać się do zajęć. Znalezienie czasu na naukę wymaga planowania. Przyjrzyj się harmonogramowi swojej rodziny i ustal, kiedy najłatwiej będzie ci usiąść ze swoją pociechą do lekcji.
Oto kilka pytań, które pomogą ci stworzyć harmonogram:
- Czy twoje dziecko musi zostać przypilnowane, aby zacząć się uczyć? Jeśli tak, zastanów się, kiedy ty, twój partner lub odpowiedzialne rodzeństwo możecie udzielić młodszemu dziecku wsparcia.
- Czy masz w domu nastolatka? Jeśli tak, późnym popołudniem i wczesnym wieczorem mogą być najbardziej rozbudzeni i gotowi do nauki.
- Czy w harmonogramie twojego dziecka znajduje się czas na ćwiczenia? Wychodzenie na zewnątrz i robienie przerw może pomóc dzieciom skupić się i zrobić więcej.
Kiedy już ustalicie, który czas jest czasem wyłącznie na naukę, trzymajcie się tego.
Postaraj się wyeliminować rozpraszacze
Gry wideo, gry komputerowe, media społecznościowe, telewizja, zabawki, zwierzęta domowe – dzieci mają w domu wiele rozrywek. Zrób listę rzeczy, które rozpraszają twoje dziecko, a następnie znajdź sposoby na ograniczenie ich w czasie nauki.
Na przykład, czy pies jest dużym czynnikiem rozpraszającym? Jeśli tak, czy możesz umieścić psa w oddzielnym pomieszczeniu, gdy twoje dziecko odrabia lekcje? Czy gry lub media społecznościowe bardzo przeszkadzają? Spróbuj zablokować je na urządzeniu dziecka na czas nauki. Jeśli jesteś mamą dziecka, które ma problemy ze skupieniem, np. przez ADHD jesteś pewnie już mistrzem radzenia sobie z tym w codziennym życiu, ale nauka z domu może postawić przed zadania na nowym poziomie. Tak czy siak, dasz sobie z nimi radę!
Pomóż swojemu dziecku w stworzeniu kalendarza obowiązków
Ważne jest, aby wytworzyć systemy, które pomogą twojemu dziecku dotrzymywać terminów szkolnych. Pomoże to zachować porządek, a także ułatwić tobie sprawdzanie, czy wszystko idzie sprawnie i nie pojawiają się zaległości. Zaopatrz się w fizyczny kalendarz i oznaczaj w nim razem z dzieckiem ważne terminy.
Możecie zamienić to także w zabawę, grać kolorami i kolorowymi karteczkami lub naklejkami. Cokolwiek działa dla was i pozwala wam stworzyć własny system będzie świetne. Spróbujcie np. kodować różne przedmioty szkolne różnymi kolorami, jak czerwony dla sprawdzianu z matematyki, a niebieski dla języka polskiego.
Bądź w kontakcie z wychowawcą i resztą nauczycieli
Każdy rodzaj nauczania wymaga wsparcia rodziców i ich kontaktu z gronem pedagogicznym. Nauka z domu stawia tą potrzebę na nowym poziomie. Aby wesprzeć swoje dziecko, ustanów bezpośrednią linię komunikacji z jego nauczycielami. Użyj maili, wiadomości tekstowych, połączeń telefonicznych, a może nawet wideokonferencji, aby nawiązać z nimi kontakt, dowiadywać się o postępach swojego dziecka, o wymaganiach, a także nie bój się prosić o radę, kiedy czujesz, że jej potrzebujesz. Nauczyciele są przecież wyszkoleni do tego, aby nauczać, więc na pewno będą mieć dla ciebie jakąś poradę.
Jeśli nie wiesz, jak wykonać z dzieckiem dane zadanie, poproś o wyjaśnienie. Możesz nawet poprosić o to aby ustawić konkretną porę w tygodniu, lub raz na dwa tygodnie, kiedy omawiasz z nauczycielami wszystko co potrzeba. Bycie proaktywnym jest niezbędne, nie tylko jeśli twoje dzieci mają problemy w szkole, ale nawet kiedy świetnie sobie radzą.