glinka, glinki na twarz, maska z glinką, co robi maska z glinką, jak działa glinka, jak nakładać glinkę, glinka na trądzik, glinka dla tłustej cery
fot. unsplash.com

Niektóre rytuały kosmetyczne wydają się być lekarstwem na praktycznie każdy problem ze skórą, ale w rzeczywistości nie ma czegoś takiego jak jeden cudowny składnik. Maseczki z glinki są od dawna używane w rutynowych zabiegach pielęgnacyjnych i stały się obowiązkową praktyką kobiet w wielu kulturach, w tym w ajurwedzie. I chociaż są naturalne i szeroko stosowane, istnieją pewne ograniczenia i możliwe skutki uboczne. Oto, co maska ​​z glinki może, a czego nie może zrobić dla twojej skóry.

Co maska z glinką może faktycznie zrobić dla skóry (i włosów!)

Glinka, w postaci prowizorycznych opatrunków, była tradycyjnie używana do gojenia ran i poprawiania wyglądu skóry poprzez włączenie jej do przeróżnych rytuałów pielęgnacyjnych. To lecznicze użycie glinki wieki temu doprowadziło następnie do używania glinki do odtruwania skóry, a tym samym dla wielu kobiet zyskało tytuł niezbędnego kroku w procedurach pielęgnacyjnych, aby dogłębnie oczyścić twarz. I chociaż maski z glinki czynią cuda, wchłaniając nadmiar sebum z powierzchni tłustej cery, w żaden sposób nie są one kompleksowym rozwiązaniem wszystkich potrzeb twojej skóry w zakresie detoksykacji.

Zawartość minerałów w maseczkach glinkowych jest aktywowana przez kontakt z wodą, dzięki czemu mogą działać jak magnes, wysysając zanieczyszczenia z otwartych porów, chłodząc skórę i działając jako peeling martwych komórek naskórka. Tak oczyszczone pory i kontrola sebum mogą prowadzić do korzyści dla skóry, takich jak mniej wyprysków i zaskórników, żywa cera i jej gładsza tekstura, ale twierdzenia o leczeniu zaawansowanego trądziku i blizn potrądzikowych lub walce z oznakami starzenia nadal pozostają niepotwierdzone. Najważniejszą rzeczą, na której możesz polegać jeśli chodzi o maseczki z glinki, jest zmatowienie skóry już po jednej aplikacji, a czasami już to wystarczy!

Korzyści ze stosowania glinki na włosy

Większość dowodów przemawiających za używaniem glinki dla zdrowia włosów jest anegdotyczna. Chociaż trzeba przeprowadzić więcej badań, niektórzy uważają, że glinka może usuwać brud i olej ze skóry głowy, aby poprawić zdrowie włosów.

Maski z glinki mogą pomóc w następujących przypadkach:

  • łupież;
  • włosy suche i zniszczone;
  • puszenie się;
  • uszkodzenia spowodowane stylizacją ciepłem.
glinka, glinki na twarz, maska z glinką, co robi maska z glinką, jak działa glinka, jak nakładać glinkę, glinka na trądzik, glinka dla tłustej cery
fot. pexels.com

Czego maska ​​glinkowa nie może zrobić dla twojej skóry

Jak wspomniano wcześniej, chociaż maski glinkowe mogą pośrednio przyczyniać się do rozświetlenia skóry, pomagając pozbyć się martwych komórek skóry i zanieczyszczeń, dla niektórych osób mogą być zbyt intensywne. Jest mało prawdopodobne, aby po nałożeniu na skórę maski z glinki wystąpiły poważne skutki uboczne, jednak nie jest to niemożliwe. Osoby o suchej skórze powinny zachować ostrożność podczas ich stosowania, ponieważ glinka może pozbawić skórę wilgoci wraz z naturalnymi olejkami. Dobrym pomysłem jest ograniczenie stosowania tego produktu do nie więcej niż dwóch razy w tygodniu. Możesz też używać glinki miejscowo, np. jedynie na nos.

Zaleca się również ostrożne stosowanie na skórze wrażliwej, ponieważ właściwości złuszczające glinki mogą powodować podrażnienia. Maski z glinki nie są również zalecane w przypadku chorób skóry, takich jak łuszczyca i egzema, które są wywoływane przez infekcje skóry. Jeśli bierzesz leki jak Izotek, czy inną formę retinoidów, także powstrzymaj się od użycia glinek, a skup raczej na delikatnych, nawilżających zabiegach.

Mówiąc najprościej, maski glinkowe mogą być stosowane jako relaksujący, matujący zabieg, aby odprężyć i oczyścić skórę, ale w żaden sposób nie powinny być stosowane w leczeniu poważnych chorób skóry. Odpowiednia rutyna pielęgnacyjna, która zawiera wiele różnych składników odżywczych i nawilżających, to najlepszy sposób na długofalową pielęgnację cery.

glinka, glinki na twarz, maska z glinką, co robi maska z glinką, jak działa glinka, jak nakładać glinkę, glinka na trądzik, glinka dla tłustej cery
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here