domowe biuro, praca z domu, praca z dalna, jak pracować z domu, jak urządzić biuro w domu
fot. unsplash.com

Ostatni rok pokazał większości z nas, jak ważne jest posiadanie w domu miejsca przeznaczonego jedynie do nauki czy pracy. Pozwala to zachować równowagę pomiędzy pracą, a życiem osobistym, zwiększa produktywność i redukuje czynniki mogące nas rozproszyć. Jak więc urządzić małe domowe biuro?

Urządzenie biura w sypialni

Chociaż praca i spanie w tym samym pokoju nie jest idealnym rozwiązaniem, zaletą posiadania biura w sypialni jest to, że jeśli nie mieszkasz na poddaszu lub w apartamencie typu studio, prawdopodobnie posiadasz sypialnię z drzwiami. Okazuje się, że większość sypialni jest w stanie pomieścić także biuro, w różnych konfiguracjach.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, jest wykorzystanie mebli, które już posiadasz. Jeśli masz w sypialni szafę, którą możesz poświęcić, opróżnij ją, zdejmij z niej drzwi oraz wyciągnij półki i przekształcić ją w kącik biurowy. Nawet jeśli jest płytka, umieszczenie biurka w tak stworzonym zakątku tworzy miejsce przeznaczone jedynie do pracy, a jednocześnie daje wrażenie oddzielenia go od reszty sypialni. Jeśli zamierzasz pracować w domu tylko tymczasowo, to dość sprytny pomysł, ponieważ w każdej chwili możesz swoje prowizoryczne biuro przekształcić z powrotem w szafę. Nie wiesz, gdzie przechowywać drzwi szafy? Spróbuj pod łóżkiem.

Inną opcją, jest zmiana stolika nocnego na biurko, jeśli nie przeszkadza ci siedzenie na łóżku, bez podparcia pleców i twój stolik jest wystarczająco wysoki. Nie jest to najzdrowsza dla twoich pleców opcja, ale jeśli nie masz innej możliwości, lepsze to, niż trzymanie laptopa na kolanach. Trzecim wyborem jest po prostu dodanie biurka do sypialni lub wykorzystanie do tego komody. Dodaj stylowe krzesło, lampę i wszelkie potrzebne ci do pracy akcesoria oraz dodaj kwiaty lub inne dekoracje. Stwórz małe biuro, które jest funkcjonalne, a gdy nie jest używane, nadal wygląda pięknie.

domowe biuro, praca z domu, praca z dalna, jak pracować z domu, jak urządzić biuro w domu
fot. unsplash.com

Salon i biuro w jednym

Kolejnym najbardziej oczywistym wyborem miejsca do pracy jest salon. W najlepszych okolicznościach, aby zamienić swój salon w domowe biuro, wystarczy dokupienie biurka, a następnie utworzenie małego kącika do pracy. Możesz także użyć ścianki działowej, która wyznaczy fizyczną granicę pomiędzy strefą pracy a strefą odpoczynku. Pomoże to także w czasie telekonferencji.

Jeśli jednak nie masz na to miejsca, są pewne sposoby na pracę z kanapy, jeśli jest to konieczne. Pamiętaj, aby zachować ergonomiczne wysokości przy ustawieniu laptopa, jeśli używasz konfiguracji wypoczynku i stolika kawowego. Można to zrobić za pomocą przedmiotów, które już masz w domu, np. stawiając laptopa na grubej książce lub pudełku, aby uniknąć nadwyrężenia karku.

Blisko do przekąsek – biuro urządzone w kuchni

Jeśli wybierzesz tą opcję, zacznij od od uporządkowania całego pomieszczenia. Posprzątaj szafki kuchenne, uporządkuj je i przenieś do ich wnętrza wszystko, co możesz, tworząc miejsce na blatach. Jest to niezbędne nie tylko w celu zapewnienia dodatkowej przestrzeni, ale także uporządkowania myśli. Jeśli brakuje ci miejsc w szafkach, zapakuj wszystko czego nie używasz na co dzień i wynieś do innego pomieszczenia, np. spiżarni, a jeśli jej nie masz, każde inne się sprawdzi.

Następnie opracuj najlepszy sposób wykorzystania dostępnej przestrzeni. Nie zapomnij o pionowych powierzchniach – ścianach, oknach, szafkach i lodówce. Mogą to być miejsca na karteczki samoprzylepne, notatki, rysunki i dokumenty, których potrzebujesz w pracy. Jeśli chodzi o samo miejsce pracy, najlepszym scenariuszem jest posiadanie kuchni z jadalnią, bo wtedy oczywiście to stół staje się twoim biurkiem. Może to także być wyspa, jednak ta opcja będzie wyjątkowo niewygodna dla twoich pleców. Możesz przy niej siedzieć, jak i stać, jednak najlepszym wyjściem byłoby dokupienie odpowiedniego krzesła. Z kolei jeśli stół jadalny jest za wysoki aby wygodnie przy nim pracować, połóż na krzesło dodatkową poduszkę lub dwie.

Zadbaj także o akcesoria, odpowiednia lampę (najlepiej gdybyś pracowała przy oknie), miejsce na przybory takie jak długopisy i ołówki. Wszystko to powinno być funkcjonalne i łatwe do przeniesienia na czas jedzenia posiłków, zwłaszcza jeśli nie mieszkasz sama. Przede wszystkim jednak, musisz wciąż czuć się jak u siebie w domu, nie odczuwając, że praca rujnuje twoje domowe sanktuarium.

domowe biuro, praca z domu, praca z dalna, jak pracować z domu, jak urządzić biuro w domu
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here