drzemki, czy drzemki są zdrowe, dobry sen, zdory sen
fot. unsplash.com

Popołudniowa drzemka jest marzeniem większości pracujących dorosłych i rodziców, którzy usypiają swoje maleństwa, mając nadzieję, że sami będą mogli przymknąć na chwilę oczy. Ale podczas gdy małe dzieci mogą bez problemu spędzić większość czasu śpiąc, z wiekiem drzemka w ciągu dnia może stać się bardziej szkodliwa, niż się wydaje.

Drzemki a nasze zdrowie

Jedna trzecia dorosłych w Stanach Zjednoczonych nie śpi zalecanych 7 godzin na dobę. Osiąganie takiej ilości snu każdej nocy dla wielu wydaje się bardziej mrzonką niż osiągalnym celem. Często później cierpimy z tego powodu, polegając na napojach z kofeiną, które pomagają nam przez cały dzień. Jeśli zaś chodzi o drzemki, są zaskakująco kontrowersyjne w środowisku medycznym, a od „dam moim oczom odpocząć” do zasypiania na tak długo, że budzisz się, zastanawiając się, jaki jest dzień tygodnia jest bardzo blisko.

Potrzeba drzemki może sygnalizować większe problemy zdrowotne. Między innymi może oznaczać, że nie śpisz wystarczająco długo w nocy. Może też być objawem demencji u osób starszych. Zaburzony sen świadczyć może też o depresji. Nowe badania sugerują, że zbalansowany ilość snu jest absolutnie konieczna, a drzemka kilka razy w tygodniu, którą nadrabiamy nieprzespane noce może pomóc powstrzymać incydenty sercowo-naczyniowe, takie jak zawał serca.

Jak ważny jest sen

Każdy lekarz na pewno będzie ci wbijał do głowy, jak ważny jest dobry sen każdego dnia. Nasze ciało i umysł są skonfigurowane tak, że muszą być wyłączone przez około jedną trzecią ich istnienia. Brak snu ma silny związek z wieloma problemami zdrowotnymi, zarówno psychicznymi, jak i fizycznymi. Sen pomaga nam zregenerować się po sytuacjach stresowych i pozwala odpocząć naszym najważniejszym organom. Dlatego jego niewystarczająca ilość może mieć spowodować lawinę problemów, które wykraczają daleko poza problemy z nadwagą, cellulitem, czy kiepskim wyglądem skóry i włosów.

Przykładowo, wcześniejsze badania wykazały, że osoby z genetyczną predyspozycją do chorób serca mogą zmniejszyć to ryzyko, zapewniając sobie odpowiednią ilość snu. Jednak zbyt dużo lub zbyt mało snu może narazić ich na zawały serca. Dlaczego tak jest? Szczerze mówiąc, naukowcy wciąż nie wiedzą dokładnie, jak drzemki wpływają na nasze zdrowie. Niemniej jednak lekarze twierdzą, że są pewne podstawowe zasady, jeśli chodzi o sen w ciągu dnia.

drzemki, czy drzemki są zdrowe, dobry sen, zdory sen
fot. unsplash.com

Eksperci mają wątpliwości

Lekarzem uważają, że kluczem w całej tej sprawie, jest sprawdzenie, czy nocny sen danej osoby jest zdrowy i wolny od takich problemów, jak zbytnie pobudzenie, przebudzenia, zaburzenia oddychania i inne rzeczy, które uniemożliwiają prawdziwy odpoczynek i relaks, a nie po prostu przewracanie się z boku na bok. Są tacy, którzy uważają, że kwestia tego, czy drzemka jest zdrowa, czy nie pod względem czasu jej trwania lub częstotliwości, nie ma znaczenia. Istotnym pytaniem miałoby być raczej “Czy twój sen jest zdrowy?”. Jeśli tak, takie są też prawdopodobnie twoje drzemki.

Nowe badanie dotyczące częstotliwości drzemek i chorób układu krążenia są interesujące, jednak zostawiają naukowców jedynie z większą ilością pytań. Należy do nich, to czy to drzemka pomaga naszemu sercu, czy też może po prostu ci, którzy mają okazję się zdrzemnąć, a ich serce jest zdrowsze, mają mniej stresu (lub odstresowują się w inny sposób, jak sport, czy kąpiele) i więcej czasu. Wiemy, że sen jest niezbędny dla utrzymania ogólnego stanu zdrowia. To czas, w którym ogólne ciśnienie krwi i tętno się obniżają, co prawdopodobnie wpływa na regenerację serca.

Jeśli dana osoba nie ma problemów z bezsennością, nie ma nic złego w drzemce. Jest ona nawet zalecana, od 30-60 minut. Należy jednak pamiętać, że jeśli mamy skłonność do nagłego przebudzania się w momencie, gdy sen jest najgłębszy, drzemka sprawi, że będziemy oszołomieni i nawet bardziej zmęczeni. Ważną częścią nowych badań jest to, że uznano, iż największym wyzwaniem, jeśli chodzi o pomiar skutków zdrowotnych drzemek, jest ustalenie przyczyny ich występowania. Jeśli w nocy śpisz wystarczająco dobrze, nie powinieneś drzemać w ciągu dnia. Biorąc to wszystko pod uwagę, ważne jest jednak, aby szanować potrzeby swojego organizmu. Zasadniczo, jeśli jesteś zmęczony i masz czas, krótka drzemka nie jest najgorszym pomysłem. Jednak w pierwszej kolejności zastanów się nad przyczynami tego zmęczenia.

drzemki, czy drzemki są zdrowe, dobry sen, zdory sen
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here