Wiele osób marzy o pracy w zaciszu własnego domu. Bak dojazdów, dłuższy sen, czas dla rodziny – brzmi dobrze. Ale praca zdalna to miecz obosieczny – oczywiście możesz zostać w domu, ale skupienie się może być trudniejsze. Niezależnie od tego, czy jest to sterta prania, która nagle wygląda bardziej atrakcyjnie niż przydzielone ci przez szefa zadanie, czy też szybkie zerknięcie na Netflixa, kończące się 3-godzinną sesją. Praca z domu może być zabójcza dla produktywności. Jak tego uniknąć?
Znajdź odpowiednie miejsce do pracy
Postaraj się znaleźć dedykowane i wygodne miejsce które możesz kojarzyć jedynie z pracą i zostawiać je, gdy jesteś już po godzinach. Jeśli nijak nie masz sposobu na to, aby urządzić sobie domowe biuro, może to być nawet jedynie wstanie z kanapy i przejście do łóżka. Oczywiście na kanapie wciąż będziesz czuć się bardzo wygodnie i może odrobinę zbyt bezkarnie, w końcu jesteś u siebie, nikt nie patrzy ci na ręce. Ale taka mała zmiana jest sygnałem dla twojego ciała i umysłu.
Zdecydowanie jednak warto abyś postarała się urządzić chociażby prowizoryczne biuro, z biurkiem/stołem, krzesłem itp.. Ograniczy to ilość rozpraszających bodźców i nada twojemu dniu strukturę, która utrzyma ciebie i twoją chęć na zbędną przerwę w ryzach. Oczywiście działaj z tym, co masz. Nikt nie oczekuje, że nagle wstawisz do małej kawalerki wielki fotel biurowy. Jeśli naprawdę nie potrafisz skupić się w domu, wybierz się może do biblioteki lub wynajmij sobie kącik w dzielonej przestrzeni biurowej. Oczywiście, w dzisiejszych czasach warto jednak się przemóc i pozostać w domach.
Znajdź przyjaciela
Być może łatwiej będzie ci być produktywną bez najbardziej rozmownych współpracowników, którzy ciągle brzęczą ci koło ucha. Jednak interakcje społeczne – nawet ze współpracownikami – mogą złagodzić poczucie izolacji i samotności. Psychologiczne skutki długotrwałej pracy zdalnej są często pomijane lub ignorowane, mimo że jest to istotny czynnik wpływający na nasze samopoczucie psychiczne, produktywność i więzi zespołowe. Jesteśmy przyzwyczajeni do interakcji społecznych. Ułatwiają nam pracę i dają przestrzeń do rozładowania stresu.
Aby pomóc wypełnić lukę w kontaktach towarzyskich podczas pracy zdalnej, znajdź współpracownika, z którym możesz się spotkać, gdy poczujesz potrzebę porozmawiania z kimś. Może to być też rozmowa przez telefon. Ewentualnie zaprzyjaźnij się z kimś, kto pracuje na podobnym stanowisku w innej firmie i ma podobne doświadczenia.
Ułóż plan działania
Pracując z domu zachowaj bardziej uporządkowany harmonogram dzienny niż zwykle. Zwykle na nasz czas i strukturę dnia mają wpływ inni ludzie. W nowej dla ciebie sytuacji pracy zdalnej te normalne i znane ci struktury znikają. Może się to okazać dość problematyczne. Jedną z rzeczy, które odkryto próbując zrozumieć samotność, jest to, że czas spędzony samotnie jest lepszy, jeśli jest uporządkowany.
Twój harmonogram może obejmować przerwy, spacer z psem, lunch i inne niezbędne sprawunki, a także chwilę przyjemności, jak np. nałożenie maski nawilżającej na twarz, 15-minutowa kąpiel relaksacyjna, czy kilka minut na wystawienie twarzy do słońca na balkonie. Kiedy jesteś w biurze, nie pracujesz 8 godzin bez chwili oddechu. Nikt nie oczekuje od ciebie czegoś takiego, kiedy pracujesz z domu.
Pamiętaj, każdy jest inny i ma swój styl pracy
Osoby odpowiedzialne za zarządzanie twoją pracą i twoim zespołem, powinni pamiętać, że nie każdy pracownik w rzeczywistości chce pracować w domu, a konieczność takiej sytuacji może być dla niektórych stresująca. Ponieważ w dzisiejszych niespokojnych czasach koronawirusa stało się to wymogiem w wielu firmach, kluczowe jest, aby komunikacja pomiędzy tobą, a twoimi przełożonymi była otwarta.
Zadawaj pytania kiedy tylko jest to konieczne. Komunikuj się także ze współpracownikami i dawaj znać zawsze, kiedy występuje jakiś problem lub wątpliwość. Przekazanie pracownikom jak największej ilości informacji co do tego, nad czym dokładnie mają pracować i czego się od nich oczekuje, może zmniejszyć obciążenie spowodowane zakłóceniem „normalnego” trybu pracy. Stres naturalnie obniży twoją produktywność, bo zwyczajnie nie będziesz nawet chciała zabierać się za pracę.