meal prep, co to jest meal prep, jak planować posiłki, planowanie posiłków, jak robić listy zakupów, jak zaoszczędzić czas na gotowaniu, prosty meal prep, proste przygotowywanie posiłków
fot. pexels.com

Wyczerpana, pędząca do sklepu spożywczego po pracy bez listy zakupów lub prawdziwego planu na kolację. Brzmi jak ty? Ile razy błąkałaś się po sklepie, chwytając wszystko, co wygląda dobrze, i ostatecznie wydałeś więcej pieniędzy, niż planowałaś, na jedzenie, którego na koniec nie zjadłaś? Zakupy spożywcze mogą być istnym szaleństwem. Na szczęście istnieje łatwy sposób, aby całe planowanie posiłków i zakupy spożywcze były o wiele prostsze.

Podczas przygotowywania posiłków, czy tak zwanego meal prepu, chodzi o oszczędność czasu, dlatego najlepiej zacząć powoli i od prostych rzeczy. Kiedy już się w to wkręcisz, może zacząć planować bardziej skomplikowane posiłki lub na dłuższy czas.

Zanim się zorientujesz bardzo spodoba ci się brak konieczności odbywania dodatkowych wycieczek do sklepu i dodatkowy czas, który możesz spożytkować na ćwiczenia, domowe spa dla twojej twarzy, zabawę z dziećmi na dworze, czy pomożenie im w nauce.

Zacznij od podstaw

Jest kilka podstawowych składników, które zawsze musisz mieć pod ręką, aby przygotować łatwe i szybkie posiłki. Ze spiżarnią z ryżem, jajami, mąką, płatkami owsianymi i kilkoma niezbędnymi przyprawami, będziesz mogła w każdym momencie wyczarować zdrowy i smaczny posiłek. Jeśli dołożysz do tego trochę zamrożonego wcześniej kurczaka i bukiet mrożonych warzyw, gotowanie będzie jeszcze łatwiejsze i dania bardziej urozmaicone.

Przemyśl więc jakie produkty są najbardziej wszechstronne, a także mogą spędzić dużo czasu na półce lub w zamrażarce, i utwórz z nich listę, którą zabierzesz do sklepu. Pamiętaj o zbilansowanej diecie! Planując posiłki, upewnij się, że są zbilansowane i zawierają mieszankę białka, warzyw, owoców i produktów mlecznych.

meal prep, co to jest meal prep, jak planować posiłki, planowanie posiłków, jak robić listy zakupów, jak zaoszczędzić czas na gotowaniu, prosty meal prep, proste przygotowywanie posiłków
fot. pexels.com

Twórz listy zakupów z wyprzedzeniem

Krok 1: zdecyduj, jakie posiłki zamierzasz przygotować w tym tygodniu. Krok 2: Utwórz listę składników potrzebnych do każdego z tych posiłków.

Jeśli wartość zakupów spożywczych na cały tydzień okazuje się zbyt wysoka, możesz zacząć od nowa, modyfikując potrawy i potrzebne do nich składniki. Postaraj się także, aby posiłki, które będziesz jadła w ciągu dnia składały się z tych samych składników. Dzięki temu nie zmarnujesz jedzenia.

Planuj z uwzględnieniem różnych scenariuszy

Planując posiłki, pamiętaj o uwzględnieniu wszelkich specjalnych wydarzeń, wymagań dietetycznych lub specjalnych gości, którzy mogą towarzyszyć ci przy posiłkach. Z kolei, jeśli wiesz, że na przykład będziesz jeść z przyjaciółmi na mieście, nie przygotowuj niczego na kolację danego dnia.

Jeśli którykolwiek z członków twojej rodziny lub gości ma ograniczenia lub preferencje żywieniowe, weź je pod uwagę podczas układania listy zakupów. Dzięki temu nie będziesz grzebać w lodówce, mając nadzieję, że mleko sojowe kupione kilka tygodni temu jest nadal dobre. Włączając je do swoich planów, od razu stajesz się bardziej łaskawym i rozważnym gospodarzem. I nie zajmie to dodatkowego czasu! Postaraj się także zawsze mieć pod ręką jakieś źródło białka, inne niż mięso, aby twoje goście nie musieli jeść jedynie smutnej sałatki. Wege burgery można spokojnie mrozić!

Korzystaj z opcji zakupów online z dowozem

Jeśli jeszcze bardziej chcesz zaoszczędzić czas, poświęć jedną godzinę na kanapie z laptopem na zaplanowanie posiłków na nadchodzący tydzień, utworzenie listy, a potem zamówienie wszystkiego co potrzebne z dostawą do twojego domu. Inną dostępną opcją jest odbiór w sklepie zapakowanych już produktów.

O ile jest to wygodna opcja, o tyle powinnaś pamiętać tutaj o kilku rzeczach. Po pierwsze, tak jest to bardzo praktyczne, ale jeśli jesteś osobą, która dba o środowisko, postaraj się nie używać tej opcji zbyt często lub wybieraj markety online, które oferują pakowanie z uwzględnieniem filozofii less waste. Popularne dyskonty i markety niestety pakują produkty w bardzo dużą ilość plastiku, na którą nie masz takiego wpływu jak wtedy, gdy sama w sklepie pakujesz swoje zakupy.

Kolejna sprawa, to że kupując jedzenie online, nie masz do końca kontroli nad jakością produktów, a co ważniejsze, nad ich datą ważności. Może to być istotne zwłaszcza, jeśli kupujesz coś teraz z planem gotowania tego dopiero pod koniec przyszłego tygodnia, a potem okazuje się, że termin jest na to zbyt krótki.

meal prep, co to jest meal prep, jak planować posiłki, planowanie posiłków, jak robić listy zakupów, jak zaoszczędzić czas na gotowaniu, prosty meal prep, proste przygotowywanie posiłków
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here