jak mieć lepsze sny, jak lepiej spać, jak mieć pozytywne sny, jak kontrolować swoje sny, jak unikać koszmarów
fot. pexels.com

Każdej nocy miliardy ludzi zamykają oczy i zanurzają się w świat snów. Podróż do tego wspaniałego świata pomaga im uciec od nieraz trudnej codzienności i rzeczywistości, obsesyjnych myśli, bólu i emocji. Niestety, nocne sny nie zawsze są pozytywne i przyjemne. Często mamy koszmary i z ich powodu cierpimy na zaburzenia snu. Na szczęście, możesz zmienić swoje sny i znacznie poprawić jakość swojego nocnego wypoczynku. Oto jak to zrobić.

Śpij na materacu ortopedycznym

Wiele osób ma koszmary lub nie śpi podczas w ciągu nocy z prostego powodu. Śpią na bardzo niewygodnych łóżkach i materacach. Pożegnanie się ze starym, zużytym meblem, a przywitanie nowego materaca ortopedycznego, dopasowanego do twoich potrzeb, odmieni nie tylko twoje sny, ale jakość życia w ogóle.

Chcąc polepszyć jakość snu, warto więc zadbać o to, aby łóżko zapewniało ortopedycznie prawidłowe podparcie dla ciała i nie powodowało skurczów mięśni pleców i szyi.

Odstresuj swoje ciało i umysł

Nasze sny są odbiciem naszych myśli, nadziei, wewnętrznych konfliktów, lęków i niepewności. Oznacza to, że treść i jakość twoich snów zależą głównie od twojego stanu emocjonalnego. Jeśli zawsze czujesz się zestresowana, niespokojna i przygnębiona, bardziej prawdopodobne jest, że obudzisz się wyczerpana po niepokojących snach.

Przerwij to błędne koło, wykonując następujące czynności: obniż poziom kortyzolu, zrelaksuj ciało i krok po kroku zmieniaj swój sposób myślenia na bardziej pozytywny. Uczyń medytację częścią swojej codziennej rutyny, a zobaczenie rezultaty nie zajmie ci długo.

jak mieć lepsze sny, jak lepiej spać, jak mieć pozytywne sny, jak kontrolować swoje sny, jak unikać koszmarów
fot. pexels.com

Przed snem zrób sobie detoks od informacji

Powiedz „nie” ciągłemu przyswajaniu i przetwarzaniu negatywnych i depresyjnych informacji, szczególnie wieczorem. Media społecznościowe starają się podnieść swoje zasięgi, pokazując ci budzące czasem skrajne emocje treści, które często skupiają uwagę ludzi na najważniejszych problemach i dylematach społecznych.

W rezultacie wiele osób, szczególnie wrażliwych emocjonalnie osobowości, nie ma przyjemnych snów, ponieważ złe wieści nie pozwalają im spokojnie zasnąć, a gdy już złapią trochę snu, będą mieć koszmary. Zamiast oglądać telewizję lub przewijać Instagrama, rozważ przeczytanie relaksującej książki, lub połóż się do spania od razu po relaksującej kąpieli.

Zaprojektuj swój dobry sen

Zamiast myśleć o światowej apokalipsie lub żonglować w głowie wszystkimi możliwymi kłopotami i nadchodzącymi obowiązkami, pobudź swoją wyobraźnię. To potężne narzędzie, które może stworzyć i zaprojektować wszystko.

Następnym razem, gdy pójdziesz spać i zamkniesz oczy, wyobraź sobie fabułę, lokalizację i kilka szczegółów z upragnionego snu. Zwróć uwagę na zapachy, dźwięki i inne, na pierwszy rzut oka, nieznaczące drobnostki. Marzy ci się zamieszkanie z twoim chłopakiem? Wyobraź sobie jak siedzicie razem w waszej nowej wspólnej kuchni i popijacie kawę.

Nie pij i nie jedz tuż przed snem

Ciało ludzkie traci dużo wody podczas snu, ale nie oznacza to, że powinnaś pić wodę jak wielbłąd przed położeniem się do łóżka. Jeśli popełnisz taki błąd, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nagła potrzeba pójścia do toalety obudzi cię w najbardziej ekscytującym momencie snu.

Lepiej jest przywrócić równowagę wodną zaraz po porannym przebudzeniu. Ponadto zaleca się powstrzymanie się od spożywania tłustych potraw i słodyczy wieczorem, ponieważ mogą powodować uczucie ciężkości w żołądku i koszmary.

Śpij w całkowitej ciszy i ciemności

Chcesz spać jak dziecko i cieszyć się dobrymi snami? Uczyń ze swojej sypialni oazę spokoju, sanktuarium snu, zwłaszcza jeśli jesteś osobą wrażliwą emocjonalnie. Nie pozwól, aby różne dźwięki i nagłe błyski światła zakłócały twój sen.

Całkowita cisza i ciemność pomogą twojemu ciału utrzymać zdrowy poziom melatoniny i dadzą ci możliwość zapanowania nad snami. Dzięki temu będziesz lepiej spać i z łatwością zapamiętać najważniejsze szczegóły swoich snów. Takie przyjazne spaniu środowisko pozwoli co także wypracować lepszy rytm snu.

Graj w pozytywne gry wideo

Wierz lub nie, ale niektóre gry wideo mogą mieć pozytywny wpływ na ludzką podświadomość i pomagać w budowaniu marzeń sennych. Kiedy gramy w kolorowe i przyjazne gry wideo, zapamiętujemy piękne obrazy i często marzenia oparte na tych grach.

Najważniejsze to nie grać w wymagające dużej uwagi gry akcji tuż przed pójściem spać, ponieważ mogą one wywołać podekscytowanie i trudności z zasypianiem.

jak mieć lepsze sny, jak lepiej spać, jak mieć pozytywne sny, jak kontrolować swoje sny, jak unikać koszmarów
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here