antykoncepcja, metidy antykoncepcji, jaką antykoncepcje wybrać, tabletka po, jak działa tabletka po, jak działa antykoncepcja, jak się zabezpieczać
fot. pexels.com

Prawie każda kobieta w pewnym momencie stosuj jakąś formę antykoncepcję. Istnieje wiele opcji kontroli tego, czy zajdziesz w ciążę, czy nie. O niektórych słyszałaś lub już je wypróbowałaś, a inne mogą być dla ciebie nowe. Poniżej zebraliśmy najważniejsze szczegóły, abyś mógł łatwo porównać różne opcje antykoncepcji i po rozmowie z lekarzem wybrać dla siebie najlepszy.

Po pierwsze, pamiętaj nie tylko o antykoncepcji

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje pięć kategorii metod antykoncepcji. Każda metoda działa w inny sposób, na przykład zapobiega przedostawaniu się plemników do komórki jajowej lub powstrzymuje organizm od uwalniania jajeczek. Jednak wszystkie mają ten sam główny cel, jakim jest uniknięcie niechcianej ciąży.

Jedna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, zanim zagłębimy się w temat, to że antykoncepcja i zapobieganie infekcjom przenoszonym drogą płciową to nie to samo. Tylko prezerwatywy chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jeśli są stosowane prawidłowo.

Rodzaje antykoncepcji

Krótkoterminowa antykoncepcja hormonalna

Hormonalna antykoncepcja polega na dostosowaniu naturalnego poziomu estrogenu i / lub progesteronu ​​w organizmie, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Typowe metody obejmują pigułki antykoncepcyjne, które przyjmujesz codziennie, plaster, który wymieniasz co tydzień, pierścień dopochwowy, który zmieniasz co miesiąc, lub zastrzyk, który lekarz podaje co trzy miesiące. Wszystkie te metody wymagają recepty. W przypadku większości kobiet skuteczność zapobiegania ciąży wynosi od 91% do 95%.

Wszystko czym ingerujemy w nasz organizm na efekty uboczne, retinoidy, zabiegi pielęgnacyjne i antykoncepcja hormonalna także. Mogą być różne, zwłaszcza gdy dopiero zaczynasz. Może pojawić się przyrost masy ciała, cellulit, zaburzenia sny, wahania nastrojów, pogorszenie stanu cery, zmiana z cery suchej na tłustą lub na odwrót. Ale są też korzystne skutki uboczne antykoncepcji. Wiele kobiet zauważa zmniejszenie bólu miesiączkowego i uregulowanie cyklu.

antykoncepcja, metidy antykoncepcji, jaką antykoncepcje wybrać, tabletka po, jak działa tabletka po, jak działa antykoncepcja, jak się zabezpieczać
fot. pexels.com

Długoterminowa antykoncepcja hormonalna

Długoterminowa antykoncepcja może być dobrym wyborem, jeśli zależy ci na skutecznej i trwałej antykoncepcji bez konieczności pamiętania o niej. Dostępne opcje obejmują implant wstawiony do ramienia lub wkładkę wewnątrzmaciczną (spirale)wprowadzoną do macicy. Metody te są w 99% skuteczne w zapobieganiu ciąży. Będą działać przez 3–10 lat, w zależności od wybranej metody. Istnieją też miedziane spirale, które zamiast uwalniać hormony, sprawiają, że miedź powstrzymuje plemniki przed zapłodnieniem komórek jajowych.

Implanty lub wkładki domaciczne mogą być świetnymi opcjami, ponieważ nie wymagają żadnej dodatkowej uwagi z twojej strony. Po założeniu urządzenia możesz odczuwać niewielki dyskomfort, a u niektórych osób może wystąpić kilka tymczasowych lub (rzadziej) utrzymujących się skutków ubocznych, takich jak przyrost masy ciała, bóle głowy i bolesność.

Jednorazowa antykoncepcja mechaniczna

Prezerwatywy, gąbki, nasadki szyjkowe i środki plemnikobójcze są mechanicznymi metodami kontroli urodzeń. Każdy z nich działa inaczej, ale wszystkie tworzą „barierę” podczas seksu, aby fizycznie uniemożliwić plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Nie wymagają recepty i są dostępne w wielu sklepach stacjonarnych i online. Ponadto prezerwatywy pomagają chronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

To opcja wymagająca twojej aktywnej uwagi za każdym razem, gdy uprawiasz seks, a zastosowana nieprawidłowo nie jest skuteczna. Z tego powodu mechaniczne metody antykoncepcji zwykle nie działają tak dobrze. Zapobiegają ciąży w 71% do 88%, w zależności od metody. Ale możesz je też łączyć, aby uzyskać większą skuteczność.

Antykoncepcja stała

Podwiązanie jajowodów (u kobiet) lub wazektomia (u mężczyzn) to stosunkowo proste zabiegi chirurgiczne, których celem jest uniemożliwienie zajścia w ciążę. Są prawie w 100% skuteczne w zapobieganiu ciąży. Jednak podwiązanie jajowodów jest w Polsce nielegalne.

Czas rekonwalescencji po tych zabiegach trwa zwykle tylko kilka dni. Nie wpływa na funkcje seksualne partnerów. Odwrócenie podwiązania jajowodów lub wazektomii jest możliwe, ale nie ma żadnej gwarancji, że płodność powróci.

Antykoncepcja awaryjna

Jeśli uprawiasz niezabezpieczony seks lub wybrana przez ciebie metoda zawiodła, jest jeszcze opcja antykoncepcji awaryjnej. W Polsce dostępna jest tzw. „tabletka po”, którą na dzień dzisiejszy można dostać jedynie na receptę, ale też każdy ginekolog, a nawet farmaceuta może odmówić jej sprzedania. Może to być problemem, ponieważ należy wziąć tabletkę jak najszybciej, aby była najbardziej skuteczna.

Antykoncepcja awaryjna nie jest podstawową metodą antykoncepcji – służy jedynie jako pomoc na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Jest też oczywiście podawana kobietom, które zostały zgwałcone. Skutki uboczne to głównie złe samopoczucie, mdłości, bóle brzucha. Nie jest to tabletka, którą należy brać pochopnie, lub zbyt często. Najlepiej zabezpieczać się w możliwie jak najlepszy sposób, unikając potrzeby sięgania do antykoncepcji awaryjnej.

antykoncepcja, metidy antykoncepcji, jaką antykoncepcje wybrać, tabletka po, jak działa tabletka po, jak działa antykoncepcja, jak się zabezpieczać
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here