wystrój wnętrz, jak urządzić salon, klasycyzm
fot. pexels.com

Salon to zazwyczaj największa przestrzeń w naszym domu, a decyzja o jego aranżacji nie jest łatwa. Z jednej strony chcemy, aby był przytulny i pełen ciepła, a z drugiej marzy nam się stworzenie wnętrza wyjątkowego i odznaczającego się elegancją.Wszystkie te cechy można jednak połączyć. Nie jest to łatwe, ale z pomocą przychodzi styl nazywany klasycystycznym.

Wystrój ponadczasowy

Jak w przypadku aranżacji każdego innego pomieszczenia w domu, także w przypadku salonu warto zacząć od podstaw. Zastanów się, jakie podłogi i wystrój ścian odpowiadają ci najbardziej oraz stworzą atmosferę ciepła, będąc przy tym klasycznym. Najlepszym wyborem byłoby drewno połączone z odpowiednimi dywanami, które sprawią, że twój salon zyska na przytulności i przyjemnie będzie się w nim przebywało. Na ścianach sprawdzą się farby lub tapety w odcieniach neutralnych, takich jak biel, beż, czy ponadczasowa, elegancka szarość. Ich ogromnym plusem jest to, że po prostu pasują niemal do wszystkiego, możesz więc bez obaw dobierać meble i dodatki.

Jeśli boisz się nudy, ale wciąż chcesz trzymać się rejonów klasycznych i stylowych wystrojów, postaw na akcenty kolorystyczne, np. jedną ścianę pomalowaną na kolor głębokiej butelkowej zieleni czy bordo. Jeśli zdecydujesz się na taki punkt kolorystyczny, postaraj się dobrać dodatki odpowiednio właśnie do niego, włączając w to dywany i zasłony.

Klasycyzm to także odpowiednie, stylizowane lub antyczne meble. Jeśli posiadasz np. ciężką drewnianą rzeźbioną komodę należącą kiedyś do twojej babci lub przekazywany od pokoleń stolik do kawy, zacznij dekorowanie od nich, dopasowując do nich resztę mebli. Warto w ten sposób podkreślić rodzinne, cenne pamiątki. Rozejrzyj się za kanapą i fotelami w stylu Ludwika XVI, ale nie zapomnij przy tym o tym, że ich główna funkcja, to funkcja użytkowa. Na nic ci sofa tak twarda, że twoi goście wolą plotki przy blacie w kuchni. Meble mają przyciągać uwagę, ale też dawać poczucie komfortu.

Jeśli twój salon pełni także rolę jadalni, niezwykle ważnym elementem, któremu poświęcić powinnaś dużo uwagi, powinien być stół i odpowiednio dobrane do niego krzesła. Pamiętaj przy tym, że jeśli zdecydujesz się np. na meble jadalne z ciemnego mahoniowego drewna, część wypoczynkowa powinna z nimi korespondować. W tym przypadku, pozostałe meble także powinny być w podobnych tonach, jeśli mają elementy drewniane. Natomiast aby wnętrze nie stało się zbyt ciemne i smutne, obicia kanap i krzeseł mogą być jasne. Takie połączenie dwóch przeciwstawnych tonów nada twojemu salonowi stylu, ale w tym samym czasie będzie zachęcał całą twoją rodzinę do spędzania w nim czasu, ponieważ będzie jednocześnie ciepły i przyjazny. Może się też zdarzyć, że musisz urządzić sobie domowe biuro. Jedną opcją jest praca z sofy, inną praca przy stole, ale jeśli masz na to miejsce, sekretarzyk z prawdziwego zdarzenia wyglądałby pięknie w klasycystycznym salonie.

W części jadalnej postawić możesz kredens lub komodę, na której wyeksponowane będą np. kryształy, ale także zdjęcia rodzinne i świeże kwiaty. Klasycyzm nie oznacza muzealnej, ponurej i nadętej atmosfery. Pamiętaj, że to przede wszystkim twój dom, a nie nieskazitelna wystawa antyków. Meble powinny także pełnić rolę praktyczną, dlatego szukaj takich z dużą przestrzenią do przechowywania zastawy, obrusów, ściereczek i innych niezbędnych w codziennym życiu rzeczy.

wystrój wnętrz, jak urządzić salon, klasycyzm
fot. unsplash.com

Postaraj się nie przesadzić

Kluczem do spójnego, nieprzyprawiającego o ból głowy wystroju, jest konsekwencja. Dlatego też dekoracje do salonu, jak i każdego innego pomieszczenia należy wybierać trzymając się jednego stylu, chyba że wolisz raczej styl shabby chic lub eklektyczny, niż klasycystyczny. Jeśli to jednak klasyka chodzi ci po głowie, nie mieszaj ze sobą nie tylko stylów, ale także zbyt wielu kolorów i faktur. Trzymaj się raczej tego, co pozwoli ci osiągnąć wnętrze pełne harmonii, niezmiernie ważnej i odznaczającej styl klasycystyczny.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, trzymaj się jednego tonu drewna i stonowanych kolorów, jedynie gdzieniegdzie umieszczając akcenty. W przypadku wykończeń metalowych, trzymaj się albo złota albo srebra. Oba te kolory są piękne i nadadzą twojemu salonowi i stojącym w nim meblom szlachetności, nie powinny być jednak ze sobą mieszane. Podobnie jak z biżuterią, którą sama nosisz, decydujesz się raczej na jeden z tych kolorów na raz, jeśli nie chcesz sprawiać wrażenie zbyt wystrojonej, aż do punktu, w którym zamiast pięknie, wyglądasz kiczowato.

Klasycyzm ma to do siebie, że w zasadzie nigdy nie wychodzi z mody. Jest odpowiedni zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i mieszkań. Odznacza się wyjątkową elegancją, ale bez ryzyka przesady, która sprawia, że we własnym domu poczułabyś się bardziej jak na planie filmu kostiumowego. Ten styl, dobrze wyegzekwowany, daje gwarancję, że zaaranżowane przez ciebie wnętrze nie będzie musiało przejść “liftingu” z każdym kolejnym zmieniającym się sezonem. Zawsze będzie piękne i modne, tak, jak mała czarna, czy beżowy płaszczyk.

wystrój wnętrz, jak urządzić salon, klasycyzm
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here