jak urządzić mieszkanie, wystrój wnętrz, domowe bióro, dekorowanie domu
fot. unsplash.com

Dom jest jak osobista oaza. Powinnaś upewnić się, że masz w niej wszystko, co kochasz i czego potrzebujesz, aby rzeczywiście czuć się u siebie. Na wystrój składa się kilka elementów, takich jak twoja osobowość, budżet, ale także aktualne trendy. Oto kilka przykładów tego jak sprawdzić, by każde wnętrze stało się “twoim”.

Kuchnia dostosowana do twoich potrzeb

Kuchnie są niezbędne do tego, aby nasze domy były kompletne. To tam dzieje się magia, kiedy gotujesz potrawy dla siebie lub rodziny i przyjaciół. Powinna być funkcjonalna, ale także zachęcająca swoim wyglądem do spędzania w niej czasu. Na przykład, jasne drewno nada jej bardzo naturalnego wyglądu i ułatwia mieszanie jasnych i ciemnych kolorów dodatków, a kafelki na jednej ścianie będą przyjemnym i praktycznym akcentem.

Oprócz tego, tak prosta rzecz, jak wymiana czy jedynie przemalowanie frontów pozwoli ci poczuć się u siebie. Kuchnia nie musi być przepełniona marmurem i miedzianymi kranami aby dobrze ci służyć. Zastanów się po prostu co jest dla ciebie kluczowe. Jeśli nie lubisz gotować i rzadko to robisz, funkcjonalność może zejść na drugi plan. Jeśli jednak gotowanie lub pieczenie to twój żywioł, pomyśl o zainwestowaniu we wnętrze, z którego będziesz w stu procentach zadowolona. Inaczej każde przygotowywanie posiłku w przestrzeni, której nie lubisz, będzie dla ciebie frustrujące.

Domowe biuro

Nastały czasy, w których dom i praca są ze sobą tak blisko powiązane jak nigdy wcześniej. Dla niektórych może to stanowić duży problem, skutkujący mniejszą produktywnością, zwłaszcza, jeśli nie posiadasz przestrzeni zadedykowanej jedynie pracy. Posiadanie domowego biura to świetny sposób na rozwiązanie tego problemu.

Nie musi to być wcale osobny pokój. Biuro nie musi też zajmować dużo miejsca, ale powinno znajdować się w cichym zakątku, aby zminimalizować ewentualne rozproszenie. Powinnaś również mieć w nim dostęp do jak największej ilości naturalnego światła, weź więc pod uwagę rozmieszczenie okien.

jak urządzić mieszkanie, wystrój wnętrz, domowe bióro, dekorowanie domu
fot. unsplash.com

Dekoruj tak, jak chcesz

Dodatki to nie tylko poduszki, kwiaty i świece. To także sztuka, która nie powinna być zamknięta w muzeach i galeriach. Warto zaprosić ją do swojego domu, chociażby w formie reprodukcji obrazu, który ci się podoba, czy ciekawej rzeźby. Pokój, który w ten sposób udekorujesz na pewno stanie się jednym z twoich ulubionych.

Możesz kupić prawdziwe dzieła sztuki od lokalnego artysty lub rozejrzeć się za alternatywą w sieciówkach. Dekoracje nie muszą wcale kosztować dużo i jeśli coś jest tanie, nie oznacza to, że nie jest stylowe. Zresztą, nawet jeśli lubiany przez ciebie obraz, ręcznie rzeźbiona doniczka, czy uszyta przez ciebie zasłona nie zachwyciłyby profesjonalnego aranżatora wnętrz, nie ma to znaczenia. To twój dom i możesz udekorować go czymkolwiek tylko chcesz. Nie ważne więc, czy zawieszony przez ciebie w salonie oraz kupiłaś za kilka tysięcy na aukcji, czy za kilka złotych w Ikei. Twoje zadowolenie jest jedyną właściwą miarą.

Urządź się wygodnie

Tworząc dom, priorytetem powinien być komfort. Nawet wnętrza urządzone w stylu klasycystycznym powinny zachęcać do spędzania w nich czasu, a nie jedyni odstraszać niewygodnymi antycznymi kanapami. Twoje gniazdo ma być  przede wszystkim miejscem relaksu i odpoczynku. Definicja komfortu różni się w zależności od osoby, dlatego ważne jest, aby wybrać to, co jest wygodne dla ciebie.

To, co składa się na komfortowe wnętrze to jednak nie tylko wygodna kanapa czy krzesła, ale także kolory. Jeśli pstrokata tapeta jest dla ciebie męcząca lub kolor farby za ciemny, nie pomogą futrzane poduszki, miękkie obicia, czy pluszowe dywany. Dla wielu z nas nie jest możliwe by każdy element naszego domu czy mieszkania był dokładnie taki jak chcemy, ale postaraj się spersonalizować wnętrze jak to tylko możliwe. Zapewnij sobie także komfort prywatności, dobierając odpowiednie zasłony, czy rolety.

Sypialnia twoich snów

Dla niektórych to nie kuchnia i salon stanowią najważniejszą część ich domu, ale właśnie sypialnia. Powinna dawać możliwość zdrowego, spokojnego snu. Niektórzy lubią, gdy to pomieszczenie jest bardziej zacienione niż reszta domu, inni chcą w sypialni jak najwięcej naturalnego światła. Najważniejsze jednak niezaprzeczalnie jest łóżko.

Warto zainwestować w takie, które będzie nam służyło dobrze i długo. Dotyczy to wszystkiego, począwszy od ramy, po odpowiedni dla nas materac, aż do dopasowanych do naszych potrzeb poduszek, kołdry i pościeli. Pora snu powinna cię ekscytować, a łóżko zapraszać, a nie odstraszać wizją bólu pleców i karku.

jak urządzić mieszkanie, wystrój wnętrz, domowe bióro, dekorowanie domu
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here